İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Blog yazarak para kazanmak için 5 altın öneri

Blog yazarak para kazanmak için 5 altın öneri

Blog yazarak para kazanmak

Blog yazarak para kazanmak günümüzde hemen hemen herkesin hayal ettiği bir ek gelir elde etme yoludur. Birçok kişi bu yolu denemek için yola çıksa da ne yazık ki bu denemelerin büyük bir çoğunluğu hüsranla sonuçlanmaktadır.

Bu yazıda blog yazarak para kazanmak için bilmeniz gereken tüm detaylara ulaşacaksınız.

Blogdan nasıl para kazanılır?

Önerilerimize geçmeden önce birkaç temel konu hakkında sizlere bilgi vermek isteriz. İnsanlar tarafından fark edilmeye başlandıktan sonra blog yazarak para kazanmak için birçok yol vardır.  En popüler para kazanma yöntemleri ise şöyle sıralanabilir;

 • Adsense para kazanmak

Google’ın internet yayıncıları için reklam hizmeti Google Adsense en sık kullanılan para kazanma yollarından biridir. Bu para kazanma yönteminde blog sahipleri tıklanan reklam kadar ücret kazanmaktadır.

 • Sponsorlu içerikler il para kazanmak

Günümüzde birçok firma klasik reklam yöntemleri yerine internetteki içerik üreticilerle birlikte yapılan işbirlikleri sonucunda ürün yerleştirme reklamlarını tercih etmektedir.

Tek bir konu üzerine uzmanlaşmış bloglar sponsorlu içerik teklifleri alabilmek için diğerlerine göre daha şanslıdır.

 • Satış ortaklığı ya da bayilik ile para kazanmak

Birçok e-ticaret sitesi affiliate marketing yani satış ortaklığı modelini kullanmaktadır. Bu yöntem ziyaretçinin sizin sitedeki linki tıklayarak alışveriş yapması ve sizin de bu alışverişten komisyon almanızı sağlar. Açtığınız bloğun konusu ile alakalı sitelerin satış ortaklığı kodları sayesinde ciddi bir gelir elde edebilirsiniz.

hangi blog para kazandırır

Hangi blog para kazandırır?

Blog yazarak para kazanmak isteyenlerin en çok düşündüğü konulardan biri hangi bloğu açarak para kazanacaklarıdır. Kuracağınız sistemin devamlılığını sağlayabilmek için ilginizin bulunduğu ve az da olsa bilgili olduğunuz bir konuyu seçmeniz şarttır.

Bunun yanı sıra yüksek sayıda reklam veren bulabileceğiniz ya da tıklama başına yüksek kazançlar elde edebileceğiniz konularda bloglar size daha fazla kazandıracaktır.

Blog yazarak para kazanmak için önerilerimize geçmeden önce gelin en çok para kazandıran sektörlere biraz daha yakından bakalım. Türkiye’de reklam verenler üzerinden sektör incelemesi yapıldığında;

 • elektronik ürünler satan e-ticaret siteleri,
 • iletişim şirketleri,
 • gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketler,
 • giyim sektörünün lider firmaları,
 • konaklama ve seyahat sektöründe hizmet veren siteler,
 • kişisel bakım ürünleri markaları,
 • mücevherat sektöründe çalışan siteler ve bankaların reklam pastasının büyük bir payını oluşturduğu görülmektedir.

Dolayısıyla bu sektörlere yönelik yapılacak sitelerle iyi hitler elde edildiğinde yüksek rekabet nedeniyle iyi paralar kazanılabilir. Ayrıca rekabetin nispeten daha düşük olduğu sektörlerde de rekabetin düşük olmasından faydalanarak yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Eğer büyük bir ekibiniz yoksa yapabileceğiniz en büyük hata spesifik bir konusu olmayan bir blog ile yola çıkmak olacaktır. Genel bir blog açıp herhangi bir spesifik konuya bağlı kalmadan her telden konular üzerine yazmak size büyük bir handikap oluşturacaktır.

Yarım kalan blog sitesi projelerinin genellikle bu tarz genel sitelerden oluştuğu kolaylıkla gözlemlenebilmektedir. Tam tersi olarak tek bir konu üzerinden devam eden ve sitenin konusunun derinlemesine ele alındığı bloglar başarıya daha kolay ulaşabilmektedir.

Ücretsiz blogdan para kazanılır mı?

Blog yazarak para kazanmak için illa ki ücretli bir alan adı ve barındırma hizmeti almak gerekmez. Eğer üreteceğiniz içerikler konusunda uzmansanız ücretsiz sunulan bloglarla da gelir elde etmeniz mümkündür.

Herhangi bir bütçeniz yoksa ama yazacağınız içeriklere güveniyorsanız en iyi yollardan biri ücretsiz bloglara yönelmek olacaktır. Blogspot gibi ücretsiz servisler başlangıç için harika alternatifler olarak ön plana çıkmaktadır. Fakat ücretsiz blogların markalaşmanız yolunda dezavantajlı olabileceğini de göze almanız gerekiyor.

Ücretsiz blog açmak için: www.blogspot.com – www.wordpress.com – www.medium.com sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Blog yazarak para kazanmak

Blog yazarak para kazanmak için yapmanız gereken 5 şey

Blog yazarak para kazanmak için size sunacağımız altın değerindeki tavsiyeleri mutlaka uygulamalısınız. Bu öneriler sizi blog yazarak ek gelir elde etmek isteyenler arasında bir adım öne çıkaracak ve hedeflerinize daha hızlı daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

 • Kendinize yol haritası oluşturun

Plansızca yola çıkmayın ve internet sitenizin bir sonraki adımını her zaman önceden planlayın. Siteniz için kısa, orta ve uzun vadeli hedefler oluşturun ve bu hedefleri yakalayabilmek için neler yapabileceğinizi gözden geçirin.

Bir bloğun başarılı olup olmaması kullandığı alt yapı ve tasarımdan önce içeriğe bağlıdır. İçeriklerinizi belirlerken geleceğinizi şansa bırakmayın ve içerik çalışmanızı planlı bir şekilde yürütün. Hangi yazıları paylaşacağınızı, sitenizi ne yönde genişleteceğinizi zamana bırakmayın ve önceden belirleyin.

 • Sosyal medyanın gücünden faydalanın

Blog yazarak para kazanmak için sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanmak olmazsa olmaz kriterlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Sosyal medya özellikle yeni blogların hızlı bir şekilde yeni okurlara ulaşabilmesi için en etkili ve en kestirme yoldur. Blogunuza yazdığınız yazıları mutlaka sosyal medyada alakalı hashtaglerle paylaşın, yazdığınız içeriklerle ilgili kişi ve kurumları etiketlemeyi ihmal etmeyin.

 • Sabırlı davranın ve umutsuzluğa kapılmayın

Bir bloğun ne zaman istenilen hitlere ulaşabileceğini önceden kestirmek çok zordur. Özellikle ilk aylarda ciddi bir hit yakalamak ve para kazanmaya başlamak oldukça zordur. Bu durum sizi asla yıldırmasın. İçeriğinizin kalitesine güveniyorsanız asla pes etmeyin ve düzenli bir şekilde içerik eklemeye devam edin.

Sitenizin belirlediğiniz ilk hedeflere ulaştıktan gerisi çok daha kolay olacaktır. En büyük zorluk belirlenen ilk hedeflere ulaşmaktır.

 • Analizlere ve geri dönüşlere önem verin

Goole Anlytics gibi ayrıntılı verileri blog sahibiyle paylaşan servislerin verilerini dikkatli bir şekilde inceleyin. Sitenize hit getiren, okurların yorum yapmasını sağlayan ve sosyal medyada sıklıkla paylaşılan içeriklerini bundan sonraki içerik planlamanızı yaparken mihenk taşı gibi kullanın.

Okurların siteniz için yapacağı eleştirileri görmezden gelemeyin, onlara daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için geri dönüşlere kulak asın.

 • Sitenizden bahsedilmesini sağlayın

İnternet dünyasında ne kadar konuşuluyorsanız o kadar varsınız demektir. Popüler sitelerle iletişime geçerek, çok kullanılan forum ve sözlüklerde bloğunuzun konuşulmasını sağlayarak hitlerinizi ve dolayısıyla gelirlerinizi katlayabilirsiniz.

Bloglarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için şu içeriklerimizi de kaçırmayın;

WordPress blog açma nasıl gerçekleştirilir? WordPress Tema Nedir?

Yorum Yap

Yorum Yap