İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. Blog Yazmak İsteyenlere Tavsiyeler

Blog Yazmak İsteyenlere Tavsiyeler

blog yazmak

Blog yazmak herkesin kolaylıkla yapabileceğini düşündüğü fakat çok az kişinin hakkını verebildiği bir iştir. Bu yazıda başarılı bir blogger olmak isteyen ve blog yazmak için araştırmalar yapan kişilere altın değerinde tavsiyelerde bulunduk.

Bu tavsiyeleri hayata geçirmeye başladığınızda siz de blog yazarak para kazanma yolunda büyük bir adım kat etmiş olacaksınız.

blog yazmak neden önemli

Blog yazmak neden önemli bir iştir?

Blog yazmak iyi getirisi olan başlı başına bir meslek olduğu gibi farklı konularda deneyimleri ve bilgileri bulunan kişilerin de ek gelir elde etmek için sıkça başvurduğu bir yoldur.

Kaliteli içerikler üretme konusunda başarıya ulaştığınızda gerek firmaların tanıtıcı reklamları aracılığıyla gerekse de Google reklamları üzerinden hatırı sayılır gelirler elde edebilmeniz mümkündür.

Bu işi tam anlamıyla profesyonel bir şekilde icra etmeye başladığınızda ise birçok farklı şirkette hiç beklemediğiniz iş fırsatlarının kapıları size ardına kadar açılabilir. Bu hedeflere ulaşabilmeniz içinse blog yazmak üzerine kendinizi geliştirmeniz son derece önemlidir.

Konunun kavramını iyice kavradığımıza göre blog yazmak için vereceğimiz tavsiyelere geçebiliriz.

Özgünlükten asla taviz vermeyin

Başarılı bulduğunuz ve düzenli olarak takip ettiğiniz bloglar mutlaka vardır. Söz konusu bloglar ne kadar başarılı olurlarsa olsun onları taklit etmeniz size hiçbir şey kazandırmaz.

Elbette daha önce ziyaret ettiğiniz ve başarılı bulduğunuz sitelerden esinlenebilirsiniz fakat iş içerik üretme aşamasına geldiğinde daha önce söylenmemiş yeni sözler söylemeye ve daha önce internette yer almamış bilgiler sunmaya gayret etmelisiniz.

blog yazmak için tavsiyeler

Kendi anlatım tarzınızı oluşturun

Her blogglerin blog yazış biçimi farklıdır. Kimileri salt bilgi için makaleleri kurumsal bir dille okurlarına aktarırken kimileri ise daha eğlenceli bir anlatım tarzını benimsemektedir.

Blog yazmak için yola çıktığınızda sizin de ilk halletmeniz gereken işlerden biri nasıl bir anlatım dili kullanacağınıza karar vermek olmalıdır. Bu anlatım dilini belirlerken potansiyel okurlarınızın gereksinimlerini ve beklentilerini göz önünde bulundurmanız yerinde bir karar olacaktır.

SEO uyumuna dikkat ederek yazın

Arama motorları bloglar için adeta can suyu gibidir. Özellikle yeni bloglar hedefledikleri okur sayısına ulaşabilmek için öncelikli olarak arama motorlarından gelen hitlere ihtiyaç duyarlar.

Sizin yazacağınız yazının rakiplerinizin yazdığı yüzlerce makale arasından sıyrılabilmesi ve arama motoru sıralamalarında iyi bir konuma yükselebilmesi için SEO açısından kusursuz olması gereklidir.

Bilgili olduğunuz konularda yazın

İçerik üreteceğiniz konuları seçerken sizin yetkinliğinize giren alanları tercih etmeniz şansınızı büyük ölçüde arttıraraktır. Bu sebeple ya bildiğiniz konular üzerine blog yazın ya da yazmayı düşündüğünüz konu hakkında araştırmalar yaparak bilgi edinin.

Görselleri göz ardı etmeyin

Bir içerik sadece metinlerden oluşmaz. Görseller de içeriklerinizin önemli birer parçasıdır. Doğru ve amacına uygun bir şekilde kullanılan görseller yazınızın değerine değer katacaktır.

Blog yazmak için kolları sıvadığınızda yazınızı hangi fotoğraf, grafik ya da gerekirse videolarla destekleyeceğinize dair de fikir üretmeniz gerekmektedir.

Tavsiye almaktan çekinmeyin

Blog yazmak sosyal bir iştir ve yazıları kendiniz için kaleme almayacağınızı düşündüğümüzde okurların görüşleri de çok önemlidir. Yazdığınız içerikleri yakın çevrenize de okutarak onlardan samimi ve gerçek yorumlar yapmalarını isteyen.

Bazen hiç beklemediğiniz kişiler bile yapacakları doğru eleştirilerle blog yazmak konusunda sizi bir seviye daha yukarıya taşıyabilir. Bu yüzden bütün eleştirileri dikkat dinleyin.

Daha önce bu işi yapmış ve bu iş üzerinden para kazanan kişilerin tavsiyelerine elinizden geldiğince ayarak uydurmaya çalışın. Siz bu konuda “Blog yazmak” başlıklı yazıyı önereceğim. Bu yazıda yer alan profesyonel tavsiyeler bu konu üzerine bilgi edinmeniz açısından oldukça faydalı olacaktır.

Öneriler sunduğumuz bu yazımızın ardından blog ile para kazanma konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için “Blog yazarak para kazanmak için 5 altın öneri” başlığımızı da faydalı bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap