İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Blogger Olmak İçin Neler Gereklidir?

Blogger Olmak İçin Neler Gereklidir?

blogger olmak

Blogger olmak gerek internet üzerinden ek gelir elde etmek isteyenlerin gerekse de kendilerine ait çalışmaları daha büyük kitlelere ulaştırmak isteyenlerin mutlaka üzerine düşündüğü konulardan biridir. Blogger olmak istiyor ama işe nerden başlayacağınızı bilemiyorsanız umuyoruz ki bu içeriğimiz oldukça işinize yarayacak.

Blogger kime denir?

Blog sahibi olan ve kendilerine ait olan bu alanda görüşlerini, deneyimlerini, bilgilerini ya da paylaşmak istediklerini yayınlayan kişiler blogger olarak anılmaktadır.

Başarılı bir blogger olmak için gerekenler

Her şeyden önce projenize başlamadan önce iyi bir fikre sahip olmanız önemlidir. Blogunuzu yayına almadan önce belki de en çok zaman harcamanız gereken konu hangi konu üzerine ve nasıl paylaşımlar yapacağınıza karar vermek olacaktır. Doğru bir planlama sağlamanız durumunda başarılı bir blogger olmak için ilk adımı atmış sayılırsınız.

Eğer hangi kategoride bir blog açacağınıza henüz karar veremediyseniz “Para kazandıracak blog açmak isteyenlere konu önerileri” başlıklı içeriğimiz size bu konuda faydalı olabilir.

Alanınızda uzmanlaşın

Okurlarınız sizin sitenize girdiklerinde bloğunuzun yayın yaptığı alan üzerine tüm bilgilere ulaşmak isterler. Bu bilgiler internette aynı kategori üzerine yayın yapan sitelerden daha kapsamlı olmalıdır. Bu da sizin konunuzda ne kadar uzman olduğunuzla alakalı bir durumdur.

Blog yazılarınızı hazırlamadan önce konu üzerine okumalar yapmak ve derin araştırmalar yapmak iyi bir başlangıç olacaktır. Seçtiğiniz alanda kendinizi geliştirmeniz için olanak sağlayabilecek tüm kaynakları kullanmalı ve diğer sitelerdeki eksikleri kendinize avantaja çevirmelisiniz.

Tek bir alana yoğunlaşın

Blogger olmak isteyenlerin en sık yaptığı hatalardan biri hemen hemen her konuda içeriklerin yayınlandığı genel sitelerle yola çıkmak olmaktadır. Konuların artması ve birbirinden bağımsız olması sizi ana hedefinizden uzaklaştıracaktır. Diğer içerikler üzerine harcayacağınız zamanlar uzmanlık alanınızda kendinizi geliştirmenizi ve bu alanda içerik üretmenize engel teşkil edecektir. Bu da bir bloggerın en son istediği şeylerden biridir.

blog tasarım seçimi

Hedef kitlenize uygun bir tasarım seçin

Her ne kadar en önemli şey bilgi olsa da internet mecrası görsellik de gerektiren bir medya dalıdır. Dolayısıyla görsel açıdan da zengin bir bloğa sahip olmanız size avantaj sağlayacaktır.

Elbette kullanacağınız tasarımı seçerken dikkate almanız gereken tek kıstas gözünüze hoş görünmesi olmamalıdır. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına yanıt verebilecek ve alanınızla uyum sağlayacak bir tema sizin için en doğru seçim olacaktır.

Demosunu beğendiğiniz bir temayı tıpatıp olarak sitenize uygulamak istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız “WordPress tema yükleme ve demodaki gibi kurma” başlıklı içeriğimizi mutlaka okumanızı öneririz.

Özgünlüğünüzü ve yaratıcılığını konuşturun

Bir blogger için özgünlük her şey demektir, dolayısıyla ne kadar özgün olduğunuz ne kadar başarılı olacağınızı da belirleyecek en büyük faktör olarak kabul edilebilir. Vereceğiniz bilgiler ne olursa olsun bu bilgileri okurlarınıza sunma şekliniz sizin başarılı bir blogger olup olamayacağınızı doğrudan etkileyecektir.

Daha önce internette yer almayan, kullanıcıların çözüm bulmakta zorlandığı konulara değinmeniz de hiç şüphe yok ki bloğunuza büyük bir katma değer katacaktır.

Hem bilgilerinizin hem de tarzınızın özgün olması size arama motorlarının gözünde de avantaj sağlayacaktır ve sıralamanızın yükselmesinde önemli bir faktör olacaktır.

blog geri dönüşleri

Geri dönüşlere duyarsız kalmayın

Günümüzde okurlar bir yazıyı sadece okumakla yetinmemektedir, o yazıya yorum yapmak, görüşlerini bildirmek hatta bazı durumlarda konuyla ilgili sorular sormayı tercih etmektedir. Bunu da yazıların hemen altında bulunan “yorum” kısmından yaptıkları gibi kimi zaman “iletişim” sayfalarından ulaşmayı kimi zaman da sitenizin sosyal medya hesaplarını etiketleyerek size ulaşmayı tercih edeceklerdir. Okurlarınızın size sağladığı geri dönüşlere karşı kayıtsız kalmanız bir “kitle” edinmek isterken yapabileceğiniz en büyük hatalar arasındadır. Olumlu ya da olumsuz tüm yorumlara elinizden geldiğince yanıt vermek, sorunlara çözüm üretmeye çalışmak sizi ilgiyle takip eden bir kitlenin oluşmasını sağlama noktasında son derece kıymetlidir.

Bu bilgilerin yanı sıra son derece özenle hazırlanmış “Blogger olmak” başlıklı içeriğe de göz atmanızı mutlaka öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap