İlginizi Çekebilir
Google Araçları
  1. Ana Sayfa
  2. Google
  3. Google arama kodları ile işinizi kolaylaştırın!

Google arama kodları ile işinizi kolaylaştırın!

google arama kodları

Google arama kodları hakkında bilgi sahibi olarak arama yaparken zaman kazanabileceğini  ve tam olarak hedeflediğiniz içerikleri kısa yoldan ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Site içi arama, kolay arama, gelişmiş arama yapabilmek için arama kısayolları hakkında bilgi sahibi olmalı yani google arama kodları bilgisine sahip olmalısınız.

Bu yazımızda az bilinen Google arama kodları konusu kaleme aldık.

İşinizi Kolaylaştıracak Google Arama Kodları

Google arama motorunda hedef odaklı aramalar yapabilmek için çeşitli kodlar bulunmaktadır. Bu komutlar en doğru sonuca hızlı bir şekilde ulaşabilmek için kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlayabilmektedir.

Google arama kodları olarak tanımlanan bu komutlar, daha verimli arama yapabilmeyi sağlar ancak bu komutların çoğu, Google kullanıcıları tarafından bilinmemektedir. Dünyanın en iyi arama motorundan en verimli bir şekilde faydalanabilmek için bu komutlar hakkında bilgi sahibi olmak değerlidir. Google aramalarını daha pratik ve verimli hale getirebilmek için kullanılabilecek kodların bazıları yazımızın devamında yer alıyor.

……* * Yıldız İşareti Kullanarak Belli Kısımları Unutulan Cümleleri Google’da Aramak

Arayacağınız kelimeyi ya da cümleyi tam olarak hatırlayamıyorsanız bu komut size oldukça yardımcı olabilir. Google arama kodları içerisinde bu arama şekli “Joker” arama olarak tanımlanmaktadır. Google’da arama yapacağınız cümlenin bir kısmının hatırlanmaması durumunda cümlenin hatırlanmayan kısmına * * eklenirse Google bu cümleyi tamamlayacak alternatifler ile aramayı gerçekleştirir.

 ….:define Komutu ile Google Arama Motorunu Sözlük Olarak Kullanmak

İngilizce kaynaklar ile çalışırken anlamını merak ettiğiniz kelimelerin daha detaylı İngilizce açıklamalarını Google arama motorunu sözlük gibi kullanarak bulabilirsiniz. Arama kelimesinin yanına “:define” yazdığınızda aradığınız kelime ile ilgili tanımlamalara ulaşabilirsiniz.

“……. ……..” Tırnak İşareti Kullanarak Google’da Arama Yapmak

Tırnak işareti kullanarak Google’da arama yaptığınızda aradığınız ifadenin tamamını doğru sıra ile aramış olursunuz. Bu şekilde yapılan aramayla sadece tırnak işaretinin içine yazdığınız ifadeye göre arama yapılır, benzer kelimler arama sonuçlarında yer almaz.

Google Arama Kodu related:…… ile İlgili Sayfaları Bulabilmek

Bir sitede gördüğünüz makaleyi beğendiniz ve ona benzer sonuçlara mı ulaşmak istiyorsunuz? O zaman Google arama kodları içerisinde sık kullananlar arasında yer alan “related” komutu işinizi görecektir. Bir konu hakkında Google’da araştırma yaparken, related komutunu iki nokta işaretini ilave ederek yazdıktan sonra web sitesi adresini yazarak o web sitesinin içeriklerine benzer sayfaları bulabilirsiniz.

google gelişmiş arama

Google Gelişmiş Arama Nedir?

Google Gelişmiş Arama sayfası kullanılarak karmaşık aramalar daha kolay yapılabilmektedir. Bu seçeneği kullanarak tam olarakaradığınız sonuca daha kolay ve daha hızlı ulaşabilirsiniz. Kriterler eklenerek yapılan bu arama, sonuçları kriterlerinize göre filtreleyebilmenizi ve odaklanmış sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Bu da aramanıza uygun olmayan sonuçların görüntülenmemesini sağlayarak zamandan tasarruf edebilmenizi sağlar.

Google Site İçi Arama Nasıl Yapılır?

Yapılan güncellemeler sonucunda Google site içi arama olanaklarını daha da iyileştirmiştir. Bu özellikten ne yazık ki her site faydalanamamaktadır. Bu özelliğin kriter kapsamında arama yapma şansı sunabilmesi için ve bu özellikten söz konusu web sitelerinin istifade edebilmesi için, Google CSE ismiyle bilinen özel arama motorunu oluşturmaları gerekmektedir.

Kendi web siteniz için arama motorunu Google.com/cse/all adresi üzerinden oluşturabilirsiniz. Web siteniz için özel arama motorunu oluşturduktan sonra arama yapılacak siteler bölümüne dil ve arama motoru adınızı eklediğinizde, özel arama motoru ekleme işlemi tamamlanmış olur. Site içi arama motoru eklendikten sonra web siteniz için “kodu al” seçeneği ile dilediğiniz alana kendi özel site içi arama motorunuzu yerleştirebilirsiniz.

Google’da Kolay Arama Yapabilmek İçin İpuçları Nelerdir?

  • Google’da arama yaparken aradığınız kelimenin web sitelerinde yaygın kullanım şekline göre arama yapın. Web dostu kelimeler veya cümleler olarak tanımlanan bu arama şekli Google’da kolay arama yapabilmek için sıklıkla kullanılır.
  • Elinizde bulunan görselin aynısının farklı boyutlarda olan olanına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda elinizde bulunan görseli, Google görseller sekmesinde ara kısmına yapıştırarak o görselin farklı boyutlarda ve çözünürlüklerde olan versiyonlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Google’da kolay arama yapabilmek için Google arama çubuğu altında bulunan tüm sekmeleri kullanmak yararlı oluyor. Tümü, Haberler, Görseller, Videolar, Alışveriş, Haritalar, Kitaplar, Uçuş Arama ve Finans sekmelerinden araştırma yapmak istediğiniz konuyla ilgili bilgilere daha hızlı ulaşım sağlanabiliyor.

Google arama kodları yazımızı beğendiyseniz Gmail ile şirket maili açma yazımızın da sizin için faydalı olacağını düşünüyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap