İlginizi Çekebilir
SEO Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. İngilizce site açmak neden avantajlı, neden dezavantajlı?

İngilizce site açmak neden avantajlı, neden dezavantajlı?

ingilizce site açmak

İngilizce site açmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? İngilizce site açmak neden avantajlı, neden dezavantajlı? sorularının ayrıntılı yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Dolar ve euronun TL karşısında gittikçe değer kazanması, farklı dillerdeki sitelerin daha yüksek reklam geri dönüşleri alabilmesi sebebiyle son yıllarda webmasterlar tarafından ingilizce site açmak oldukça cazip bir konu haline gelmiştir. Birçok webmaster sadece bu amaç uğruna bile yabancı dil eğitimine başlamış ya da translate gibi yardımcı araçlardan faydalanarak bu konu üzerine bir şeyler yapabilmeyi hedeflemektedir.

Site diline nasıl karar verilmeli?

Web sitesi kurmak isteyenlerin karar süreçlerinde uzun dönemli araştırma yaptıkları konulardan biri de yabancı site açma konusudur. Web sitesi açmak isteyenlere öneriler taşıyan bu yazımızda İngilizce site açmak neden avantajlı, neden dezavantajlı? Sorularının yanıtlarına değinerek bir nebze olsun yardımcı olabilmek istedik.

İngilizce site açmanın avantajları ve dezavantajları

İngilizce Site Açmak Neden Avantajlı?

İngilizce site açmak özellikle adesense gelirleri için avantajlıdır. Yüksek adsense gelirleri genellikle İngilizce siteler üzerinden gelmektedir. Optimizasyonu iyi yapılmış olan, ziyaretçi trafiği seviyesi yüksek olan ve elbette adsense hesabı onaylı bir site içerik yönetimi düzgün olarak yapıldığı taktirde yüksek adsense gelirleri yakalayabilir. Bu cazip reklam gelirleri de sadece Türkiye’deki webmasterların değil dünyadaki birçok webmasterın iştahını kabartmakta ve ingilizce içeriklerin yayınlandığı siteler açmaya yönlendirmektedir.

İngilizce site açmanın avantajları arasında elbette ilk sırada daha yüksek reklam gelirleri yer almaktadır. Yurt dışında reklam verenler online reklamlar için ülkemizdeki reklam verenlere oranla çok daha büyük bütçeler ayırmaktadır. Bu durum websitesi üzerinden reklam yayınlayanların gelirlerine direkt olarak yansımaktadır.

Türkçe içerikli sitelerde TBM oranları yaklaşık olarak 0,15 ile 0,35 TL arasında değişirken İngilizce sitelerde bu oran dolar bazında çok daha yüksektir. Adsense gelirleri ile kazanç sağlanmak isteniyorsa İngilizce site açmak daha avantajlıdır. Türkçe içerikli sitelerde ancak büyük hacimli ve çok yüksek ziyaretçi trafiğine sahip binlerce kullanıcısı ve üyesi bulunan siteler bu adsense gelirlerine ulaşabilirken orta çapta bir İngilizce site bu gelirleri kısa sürede yakalayabilmektedir.

İngilizce Site Açmak Neden Dezavantajlı?

Evet İngilizce site açmak size daha fazla gelir getirebilir fakat bunun yanı sırada ingilizce site açmanın dezavantajları da azımsanamayacak kadar çoktur.

İngilizce site açmak için yeterli İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Birçok kullanıcı translate programları ile İngilizce içerikler oluşturma konusunda yanılgıya düşmektedir. Eğer İngilizce bilgisine sahip değilseniz İngilizce site açmak dezavantaja dönüşmektedir. İngilizce bilgisine sahip değilseniz İngilizce içerik oluşturma konusunda destek almanız ve İngilizce seviyesi iyi olan içerik üreticileri ile çalışmanız gereklidir. Elbette ki kontrol aşamasında bu konuda sıkıntı yaşamanız İngilizce dil bilgisi yeterliği konusunda bir sorun olarak karşınıza çıkacaktır. Bunun yanı sıra dışarıdan içerik üreticisi hizmeti aldığınız için maliyet konusunda da dikkat etmeniz gerekecektir.

İngilizce bilmeden ingilizce site açmak çoğu zaman hayal kırıklığıyla sonuçlanan bir süreç olmaktadır. Bu tarzdaki sayfalar okurlara faydalı olamadıklarından dolayı kısa süre içerisinde yok olmaya mahkum bir hale gelmiş olurlar. Bu siteleri okuyan ve ana dili ingilizce olan okurlar içeriklerden bir şey anlayamadıkları için kısa süre içerisinde siteden ayrılırlar ve bu durumda SEO anlamında siteye büyük bir zarar ve arama motoru sıralamalarından çıkmalarına neden olur.

İngilizce site açmanın dezavantajları arasında yer alan bir diğer konu ise yüksek rekabettir. Sadece ingilizce konuşulan ülkelerdeki webmasterlar değil Hindistan, Çin, Rusya gibi ülkelerdeki webmasterlar da gelirlerini arttırmak için yabancı dilde siteler açmaya yönelebilmektedir. Bu durum da rekabeti arttırırken başarılı olma oranını ciddi ölçüde azaltmaktadır.

İngilizce Site Nasıl Açılır?

ingilizce site nasıl açılırİngilizce site açmadan önce mutlaka TBM oranı yüksek olan İngilizce anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Web sitesi kurmaya hazırlanırken yapılacak bu ön çalışma hem sitenizin sahip olacağı içerikler hem de domain adı konusunda kılavuz görevi görecektir. Adsense gelirleri için de önemli olan bu çalışma ile yüksek TBM oranına sahip anahtar kelimelere sahip bir sitenin gelir kazanması için önem taşıyacaktır. Alan adı ve domain alımını yaptıktan sonra İngilizce site açmak için karar verilmesi gereken konu site altyapısının kurulmasıdır. Bunun için WordPress, bloger, Wix gibi birçok seçenek bulunmaktadır. İngilizce web sitenizin kurulumu için bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise hatasız kodlama yapılmış olan, rahat kullanıma sahip, hızlı çalışan, mobil uyumlu ve web sitesi içeriğini yansıtan tema seçimi olacaktır.

Adsense başvurusu yapmadan önce ise mutlaka web sitenizde kaliteli ve SEO uyumlu içerikler olmalıdır. Bu içerikler özgün olmalı ve özgün görseller ile desteklenmelidir. Web sitenizde ziyaretçi trafiğini yükseltmek için ise mutlaka sosyal medya hesapları ile web sitenizin entegre olması gereklidir. Backlinler oluşturmak, diğer web sitelerinde içerikleriniz ile ilgili tanıtımlar oluşturmak, forumlarda paylaşımlarda bulunmak da sitenizin trafiğini yükseltmek için kullanabileceğiniz yollardan birkaç tanesidir.

İngilizce site açmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra beğeneceğinizi düşündüğümüz ve mutlaka okumanızı tavsiye ettiğimiz bir diğer içerğimiz ise Blog açmak isteyenlere konu önerileri adlı yazımız.

Yorum Yap

Yorum Yap