İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Instagramdan para kazanmak için 5 altın yöntem

Instagramdan para kazanmak için 5 altın yöntem

instagramdan para kazanmak

Instagramdan para kazanmak son zamanlarda birçok kişinin hedefi haline gelmiştir. Bu yazımızda instagramdan nasıl para kazanılır? Etkili yöntemler nelerdir konusunu derinlemesine inceleyeceğiz.

Çağımızın en fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram ilk olarak ortaya çıktığı 2010 yılında, iOS cihazları için görüntü temeline dayanan bir uygulamaydı. Android cihazlarda 2012 yılından itibaren kullanılmaya başlayan uygulamada, işlevsellik geliştirilerek 15 saniyelik videolar eklenmiştir.

Instagram, gitgide popülerleşmesi ve videolar eklenebilmesi özelliği ile internet üzerinden para kazananların veya internet üzerinden para kazanmak isteyenlerin online pazarlama süreçlerine daha fazla katkı sağlamaya başlamıştır.

Çeşitli efektler ile fotoğraflar ve videolar eklenebilen uygulamada, Instagram hesabına sahip kişinin paylaşımlarına etkilediği hashtag (#) ile kendisini birçok kişiye tanıtabilmesini sağlar. Hashtagler bir çeşit etiketleme işlemidir ve bu etiketleme ile kullanıcıların ilgi duydukları konu veya bir kişi ile ilgili paylaşımları kolayca bulunabilir. Paylaşım erişimini artıran hashtag yöntemi takipçi ve beğeni sayısının artırılması için faydalıdır.

Beğeni ve takipçi sayısının artması ile uygulamadan para kazanma oranı artmaktadır. Instagram uygulamasında yer alan Story (Hikaye) kısmından 24 saat boyunca kullanıcıların izleyebilecekleri videolar veya fotoğraflar paylaşılabilmektedir. Instagram’a eklenen canlı yayın özelliği, para kazanmak isteyen kullanıcıların aktif olarak kullandıkları özelliklerden biridir.

instagramdan nasıl para kazanılır

Instagramdan nasıl para kazanılır?

Instagram görüntü üzerine kurulu bir uygulama olduğundan, para kazanmak için görüntülerin etkin olarak kullanılması ve bu görüntülerin birçok kullanıcıya ulaşması gereklidir. Instagramdan nasıl para kazanılır? sorusunun yanıtları ve yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır:

Satışı/ Tanıtımı Yapılacak Ürün Veya Hizmete Karar Vermek

Instagramdan para kazanmak için kullanıcıları satın almaya yöneltecek bir ürün veya hizmet sunmak gereklidir. Kullanıcıların dikkatini çekecek, onları almaya teşvik edecek, piyasada eksikliği bulunan ürün veya hizmetleri doğru olarak tespit etmek ve ürün veya hizmeti doğru olarak pazarlayabilmek instagramdan para kazanmanın temelini oluşturmaktadır. Kozmetik, spor ile ilgili ürünler, dijital ürünler, giyim, bakım ve güzellik ürünleri, takı gibi ürünler Instagram ile pazarlanabilecek ürünler arasında yer alır.

Pazarlamak istediğiniz ürün ile ilgili 15 saniyelik videolar hazırlayarak ürünün tanıtımını hazırlayabilirsiniz. Ürünün özelliklerini, faydalarını ve kolayca alınabilir olduğunu vurgulayan bu vidolar takipçilerinizin ilgisini çekecektir. Ürünün satışı gerçekleştikten sonra satın alanlar görüşlerini videolar ile bildiriyorlarsa bu videoları da Instagram’a ekleyerek pazarlama gücünüzü artırabilirsiniz

Niş Pazarlama (Niche Marketing) Nedir?

Nispeten küçük bir pazarlama şekli olan Niş Pazarlama, piyasada lider konumda bulunan şirketlerin hizmet bölümlerinde bulunan küçük boşlukların tespit edilerek bu boşlukları doldurmak için yapılan pazarlama şeklidir. Sektörel araştırma ve analiz, niş pazarlamanın temelini oluşturur. Niş pazarlamanın canlı tutulabilmesi için; ürün, üretim ve hizmet analizleri hedef kitle taleplerine göre güncel tutulmak zorundadır. Niş pazarlamada tüketici talepleri baz alındığı için tüketiciler ürüne istenilen fiyatı vermek için hazır durumda olurlar. Bu avantajlı durum da niş pazarlamanın instagramdan para kazanmak için en etkili yollardan biri olarak ön plana çıkmasını sağlar.

Mutlaka Bir Web Siteniz Olsun

Instagramdan ürün veya hizmet pazarlayarak para kazanmak mı istiyorsunuz? Paylaşımlarınız ile fenomen veya influencer olarak büyük markaların ürünlerini instagram profilinizde tanıtmaları için size ücret ödemelerini mi istiyorsunuz? O zaman muhakkak Instagram hesabınızı güçlendirmek için bir web siteniz veya bloğunuz olsun. Bu şekilde hem instagram hesabınızdan web sitenize link verebilir hem de müşteriniz olacak potansiyelin web sitenizin varlığı ile kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, web sitenizde de ürün tanıtımlarına yer verebilir, ürününüz veya pazarlamak istediğiniz hizmet ile ilgili kolajlar oluşturabilirsiniz.

Instagram Takipçilerinizi Artırın

Görüntüler ve videolar he zaman insanların ilgisini çeker ve merak uyandırır. Düzenli olarak instagram sayfanızda videolar ve görüntüler paylaşarak pazarlamak istediğiniz ürün veya hizmet ile ilgiyi canlı tutmanız gerekir. Satmak istediğiniz ürün ile ilgili merak uyandıracak videolar hazırlayın. Unutmayın ki, instagram hesabınıza takipçi ekleyebilmek için kişisel bir video veya mesaj hazırlamak etkili bir takipçi davet metodudur. Takipçi sayınız ne kadar artarsa sizin için instagramdan para kazanmak da o kadar kolaylaşacaktır.

Hizmet Sunarak Instagramdan Para Nasıl Kazanılır?

Ürün satışında olduğu gibi hizmet sunarak da instagramdan para kazanmak mümkündür. Hizmete dayalı işinizi tanıtmak için ürün satışında olduğu gibi pazarlamak istediğiniz hizmetle ilgili videolar çekerek instagrama yükleyebilirsiniz. Pazarlamak istediğiniz hizmetin faydalarını, kullanım alanlarını anlatan, verdiğiniz hizmetin kalitesini gösteren videolar kullanıcıların ilgisini çekecektir. Örneğin; işiniz düğün fotoğrafçılığı diyelim. Müşterilerinizin iznini alarak paylaşacağınız kısa videoları, çektiğiniz düğün fotoğraflarından kısa kolajları, müşteri memnuniyetini yansıtan kısa videoları instagrama yüklemeniz işiniz ile ilgili tanıtım yapmanızı sağlayacaktır.

Affiliate Ürün Satarak/ Affiliate Marketing Yaparak Para Kazanmak

Affilate ürün satarak instagramdan nasıl para kazanılır? konusuna değinmeden önce Affiliate Marketing nedir? hakkında bilgi edinmek daha doğru olacaktır. Ürünlerin, hizmetlerin, şirketlerin veya web sitelerinin reklamlarını yaparak her gerçekleşen satıştan komisyon kazanılmasına satış ortaklığı (Affiliate Marketing) denilmektedir.

Satış ortaklığı yöntemi ile instagramdan para kazanmak için hesabınızın takipçi sayısının yüksek olması fayda sağlayacaktır. Instagram hesabınızdan affiliate ürünler, görüşler ve müşteri memnuniyeti ile ilgili linkler paylaşarak para kazanabilirsiniz. Ürün satışı ile ilgili verdiğiniz linklerin potansiyel müşteri olan instagram kullanıcılarına ölçülebilir bilgi verdiğinden emin olursanız, linkleriniz aracılığı ile ürün alanların sayısının daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Ürünü veya hizmeti satın alacak kişi, ürünün faydasını ve kullanımını net olarak anladığında satın alma işlemini gerçekleştirir. Bu nedenle vereceğiniz linklerin içerikleri büyük önem taşır. Potansiyel müşterilerin verdiğiniz linkler aracılığıyla ürünleri alabilmesi için tetikleyici olabilecek bonuslar ile satın alma oranını artırabilirsiniz. Alışveriş bonusları her zaman ilgi çeker ve merak uyandırarak satın almayı teşvik eder.

instagram para kazanma

Viral Reklamlar ile Instagramdan Para Kazanmak

Instagramdan nasıl para kazanılır? sorusunun yanıtlarından bir diğeri de viral reklamlar aracılığı ile para kazanmaktır. Bu yöntem karlı ve daha az uğraş gerektir. İnternetin satın almada kullanım popülerliği nedeniyle son yıllarda hemen hemen tüm sektörlerdeki firmalar viral reklamlara yönelmişlerdir. Viral reklamlar; ilk bakışta reklam olarak algılanmayan, bir hikaye veya olay içinde yer alan, özellikle sosyal medya aracılığı ile bir kullanıcıdan diğer kullanıcıya yayılan reklam türüdür. Viral reklamlar aracılığı ile instagramdan para kazanmak için hesabınızın güçlü yapılandırılmış, güncel ve aktif, takipçi kitlenizin ise fazla olması gereklidir. Günümüzde internet fenomeni (*) veya influencer (**) olarak nitelenen birçok kişi viral reklamlar aracılığı ile instagramdan para kazanmaktadır.

İnternet fenomeni ve influencer ne anlama gelir?

(*) İnternet Fenomeni: İnternet üzerinden çok sayıda takipçi sayısına sahip, sosyal medya kullanıcıları tarafından ilgi gören ve yaptıkları takip edilen kişi

(**) Influencer: Sosyal medya ve tüm dijital kanalları herhangi bir ürün veya hizmet sunumu için kullanan, bu ürün ve hizmet hakkında deneyimlerini ve yaşadıklarını anlatan, aktif, takipçi sayısı çok yüksek, bir kitleyi yönlendirme gücüne sahip kişi veya gruplar influencer kelimesi ile tanımlanmaktadır.

Instagramdan para kazanmak ve sosyal medyayla profesyonel olarak ilgilenmeyi planlıyorsanız “Sosyal medyayı verimli kullanmak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap