İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SEO Çalışmalarında Kullanılan Araçlar
Trendlerdeki Yazı

SEO Çalışmalarında Kullanılan Araçlar

SEO Çalışmalarında Kullanılan Araçlar

SEO Çalışmalarında Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Günümüzde özellikle SEO çalışmaları için çeşitli araçlar kullanılır. Bu araçlar sayesinde site çalışmalarında önemli bir avantaj elde edilir. Bu tür araçları genellikle SEO uzmanları tercih etmektedir. Sitenin arama motorlarında üst sıralarda olması için gereken hizmetleri yapan SEO uzmanları bu konuda çeşitli araçları kullanmaktadır. SEO uzmanlarının kullandığı araçlar şu şekildedir;

Ahrefs Aracı
Ahrefs Aracı

Ahrefs Aracı

SEO uzmanları tarafından kullanılan bu araç içerisindeki Audit özelliğinden faydalanmaktadır. Bu aracın en kili noktası anahtar kelime analizidir. Ayrıca rakiplerin linkleriyle alakalı gerekli analizlere bu araç ile ulaşabilmek mümkündür. Günümüzde en sık kullanılan SEO araçlarının başında gelmektedir. SEO analizi konusunda güzel sonuçlar elde etmek isteyen SEO uzmanları, bu konuda Ahrefs aracından faydalanmaktadır.

Moz Aracı

SEO için en ihtiyaç duyulan araçların başında gelmektedir. Bu araç, Google güncellemelerini sıkı bir şekilde takip eder. Moz aracı, sitenin performansıyla alakalı birçok analizi kendisi yapar. Optimizasyon konusunda SEO uzmanlarının oldukça işine yarayan bir araçtır. MozBar araç çubuğu içerisinden belirli işlemler görüntülenebilmektedir.

Majestic Aracı

Majestic aracı SEO uzmanları tarafından kullanılan ve özellikle dijital pazarlama alanında sıklıkla tavsiye edilen araçlardan birisidir. Majestic aracı, diğer araçlardan biraz daha farklıdır. Bu araç sayesinde site içerisindeki mevcut durumun analizi kolay bir şekilde yapılabilir. SEO uzmanlarının bu aracı kullanmasının nedeni anahtar kelime ve sıralama takiplerinin bu araç üzerinden takip edilebilmesidir.

SpyFuu Aracı

SpyFu aracı, ücretli bir araçtır. Bu aracın ücretsiz versiyonunda birçok özellik yer almaktadır. Ücretli olan versiyonunda daha üst düzey özellikler yer alır. Daha önce SEO konusunda bir deneyiminiz yoksa ilk başta ücretsiz olan sürümünü kullanmanız tavsiye edilir. Bu araç sayesinde anahtar kelimelerin sıralamasının takibi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. SEO için hazırlanan araçlar arasında en gelişmiş özelliklere sahip olan araçlardan birisidir. Google Adwords üzerinden yapılan reklam çalışmaları bu araç üzerinden öğrenilebilmektedir.

SEOQuake Aracı
SEOQuake Aracı

SEOQuake Aracı

Ücretsiz olarak kullanılabilen en iyi araçlardan birisidir. Bu araç Chrome eklentisi olarak çalışma gösterir. Bu araç sayesinde sitenizin kıyaslamasını rakip sitelerle karşılaştırabilirsiniz. Bu aracın bir diğer özelliğiyse site içi denetimlerin gerçekleştirilmesidir. Anahtar kelimelerin yoğunluğunu ve analiz çalışmaları bu araç içerisinden yapılabilmektedir. Bu aracın en büyük özelliği tüm bu özellikleri ücretsiz olarak sunmasıdır.

SEMRush Aracı

SEMRush aracı birçok SEO uzmanı tarafından kullanılan araçlar arasındadır. Pazarlama kategorisi altında en fazla tercih edilen araçlardan birisidir. Bu araç sayesinde sitenizin içerikleri konusunda bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimelerin yoğunluğu ve sıralamaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sitenizin performansını bu araç sayesinde ölçebilirsiniz. Diğer rakip sitelerle karşılaştırma işlemleri bu araç üzerinden yapılabilir. Alan adı konusunda bilgiler alarak özellikleriyle alakalı analizler yapılabilir. Sitenizin performansını arttırarak önerilen ipucunun görünmesine olanak verebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardan beri seo ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizler için burda paylaşıyorum. Beni sosyal medya üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yorum Yap