İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Google
 3. Şirket maili nasıl açılır?

Şirket maili nasıl açılır?

şirket maili nasıl açılır

Şirket maili hem şirketler hem de Freelance çalışanlar için müşteri ilişkileri çok büyük önem taşır. Bu sebepten dolayı birçok kişi şirket maili açma ve ek özelliklere sahip olmak için şirket mailini gmailde açma işlemi hakkında araştırma yapmaktadır.

Bu yazımızda gerek gmail üzerinden gerekse de kendi barındırma hizmetinizi alarak nasıl şirket maili açabileceğinize dair adımları bulacaksınız.

Şirket Maili Üzerinden İletişimin Faydaları Nelerdir?

İletişim eksikliğinden ve yanlışlığından kaynaklanan problemlerin önüne geçilebilmesi için yazılı iletişim kullanılmalıdır. Bir ürün veya hizmet sunulan, kurumsal temsilin gerekli olduğu, kurumsal kimliğin kullanılması gerektiğinde şirket maili üzerinden iletişim kurulmalıdır.

 • Şirket maili kurumsal yapıda oldukları için müşteriye güven verir.
 • Mail adresi uzantısı sabit kaldığı için benzer türde adresler üretmek zordur bu nedenle güvenlik düzeyi yüksektir.
 • Şirketler için mail adresi açmak ve bu yolla iletişim sağlamak yasalarca zorunludur. Hukuksal davalarda şirket maili üzerinden gerçekleşen iletişim kanıt olarak kullanılabilmektedir.
 • Şirket içi iletişimin aktif tutulabilmesi ve güvenliği için önem taşır.
 • Tüm yazışmaların ve maillerin tek bir noktadan kontrol edilmesini sağlar
 • Kurumsal kimliği öne çıkarır ve itibarı artırır.

Şirket Uzantılı Mail Açma Nasıl Yapılır?

Şirket uzantılı mail açma işlemi basit adımlar ile yapılabilecek bir işlemdir. Şirketiniz için bir domain (Alan Adı) almak şirket maili açabilmek için ilk adımdır. Alan adı alındıktan sonra hosting (Depolama Alanı) alınması gerekir. Günümüzde birçok barındırma şirketi şirketlere özel mail hesabı açabilecekleri özel depolama alanlarına sahip paketler sunmaktadır. Bu paketler üzerinden işlem yapmak bütçenizi rahatlatmak için akılcı çözümlerden biri olarak ön palana çıkabilir.

Şirketinizin küçük, orta veya büyük olma durumuna göre yeterli bilgiyi depolayabileceğiniz alan değişmektedir. Eğer bu konuda yeterli bilginiz yok ise bu noktada danışmanlık hizmeti almanız uygun olacaktır. Şirketinizin büyüklüğüne uygun olarak alacağınız hosting hizmeti ile mail paketi de alabilirsiniz. Hosting aldığınız firmanın yönlendirmeleri ile firmanıza uygun şekilde seçtiğiniz şirket uzantılı mail adresi kullanılabilir duruma gelecektir.

şirket maili açma

Şirket Mailini Gmailde Açma

Birçok büyük şirket e-posta çözümleri için hem hızı hem stabil çalışması hem de pratik kullanıcı çözümleri sunması nedeniyle Google’ın popüler servisleri arasında yer alan Gmail tabanlı G-Suite hizmetini kullanmaktadır. Bu hizmet Gmail’in bütün özelliklerini ve fazlasını kendinize ait alan adı uzantısını taşıyan e-postalar ile kullanabilmenize olanak tanımaktadır.  Şirket çalışanlarının büyük bir çoğunluğunun gmail arayüzüne aşina olması da kurumsal maillerde google servisini tercih etmenin bir diğer avantajı olarak ön plana çıkmaktadır.

Şirket mailini Gmailde açma işlemi, Google G Suite hizmeti sayesinde oldukça basit şekilde yapılabilmektedir. Android ve iOS cihazlardan da kolaylıkla erişim sağlayabileceğiniz G Suite ile özel mail adresinize, Google Takvim uygulamalarına, Google Docs uygulamalarına da tek bir noktadan erişim sağlayabilirsiniz. Bir dönem ücretsiz olarak da sunulan bu hizmet uzun bir süredir ücrete tabi kullandırılmaktadır.

G Suite ile Şirket Maili Nasıl Açılır?

Şirket mailinizi kullanırken Gmailin muhteşem özelliklerden faydalanmak istiyorsanız birkaç basit bir adım ile alan adınızın G-Suite’ye bağlayabilir ve hem mobilde hem de masa üstünde ayrıcalıklı bir mail hesabı sahibi olmanın avantajlarını kullanabilirsiniz.

G Suitle ile şirket maili açmak için şu adımları takip edin;

 • İnternet üzerinde G Suite web sitesine ulaşarak ana sayfayı açın
 • Kurumsal hesap açabilmek için G Suite ana sayfası üzerinde bulunan Ücretsiz Test Edin butonunu tıklayın ve istenen bilgilerin girişini yapın
 • Alan adınızı girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer alan adı almamışsanız ek ücret karşılığında alan adınızı Google’dan alabilirsiniz

Şirket maili Mx Kaydını yapmayı unutmayın!

Bu işlemlerin ardından Google size Mx Kaydı oluşturmanızı isteyecektir. Bu kayıt işlemi bir nevi teyit işlemidir ve şirket uzantılı mail adresinin size ait olup olmadığını teyit için Google tarafından gönderilmektedir.

cpanel mx kaydı

Mx kaydını güncellemek için hosting  aldığınız şirkette yönetim paneline gelin ve DNS yönetimi alt başlığına girin. Eğer Cpanel kullanıyorsanız Cpanele bağlandıktan sonra Zone editör sekmesine tıklayıp MX sekmesini seçmeniz gereklidir.

Teyit işlemleri bittikten sonra Google Yönetim sekmesinde düzenlemeler yapmanız gerekir. Bu sekmeden Kullanıcılar bölümünü açarak mail adresi vermek istediğiniz kişileri seçebilirsiniz. Ayrıca şirket hesabınızın daha kurumsal görünebilmesi için şirket logosunu da ekleyebilirsiniz. G Suite 14 gün ücretsiz deneme sürümü sunar. Deneme sürümü süresi bittikten sonra mail adresi kullanıcı sayısı da dikkate alınarak faturalandırılma işlemi yapılır.

Google araçları ile alakalı daha fazla bilgi almak için Google araçları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap