İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya
 3. Sosyal Medya Uzmanı Avantajları

Sosyal Medya Uzmanı Avantajları

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Avantajları

Sosyal medya uzmanı olmanın sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Bunların başında kişilerin kendi işlerinin başında olması gelir. Bu iş bir serbest meslek olduğu için kendi çalışma saatlerinize kendiniz karar verirsiniz. Bunun yanı sıra kendi ücret tarifenize karar vererek bu alandaki çalışmalarınız için fiyatınızı belirleyebilirsiniz. Ayrıca gün içerisindeki düzenlemeleri kendinize uygun yaparak çalışma yükünüze karar verebilirsiniz. Sosyal medya uzmanlarının işlemleri internet ortamında olduğu için herhangi bir yere bağlı değildir. Bu konuda şehrin yerinde veya dünyanın her yerinde sosyal medya uzmanlığı hizmeti verebilir.

Gezmeyi seven ve esnek olarak çalışmak isteyen kişiler bu konuda daha rahattır. Sosyal medya uzmanı olan kişiler daima yen bilgiler öğrenerek kendine yenilikler katar. Ayrıca günümüzde sosyal medya kullanımının artması ve her firmanın bu alanda markalaşma yoluna gitmesiyle sosyal medya uzmanlığı değer gören bir meslektir. Kendi kariyeriniz açısından oldukça gelecek vaat eden bir meslek denilebilir. Kendi çalışma yükünüzü belirleyebilirsiniz ancak sorumluluklarınızı zamanında yerine getirmek durumundasınız. Ayrıca müşterilerinizle birlikte sürekli iletişim halinde olarak kendi işinize verdiğiniz önemi gösterebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Nitelikleri

Herhangi bir sosyal medya uzmanının öncelikle disiplin ve sorumluluk sahibi olması gerekmektedir. Sosyal medya uzmanının görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sosyal medya uzmanının birden fazla görevi varsa bu konu önceden planlama işlemlerini yapmalıdır. İş üstündeyken karmaşık durumların önüne geçmelidir.
 • Sosyal medya uzmanının öğrenmeye ve gelişmeye hevesli olması gerekmektedir. Bu anlamda yeni fikirlere karşı önyargıyla yaklaşmaması gerekmektedir.
 • Sosyal medya uzmanının hayal edebilme kapasitesinin geniş olması gerekmektedir.
 • Çalışmaları sırasında analiz edebilmeli ve bu konuyla alakalı aksiyon alabilmelidir.
 • Araştırma yapmayı sevmelidir.
 • Müşterilerle sürekli olarak iletişimde kalacağı için iletişimi kuvvetli olmalıdır. Bu alanda markayı temsil edeceği için üslubuna dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Raporlama işlemlerini bilmelidir.
 • Dijital pazarlama alanında tecrübeli, bilgili, araştırmacı kişiler ve en önemlisi başarılı olmalıdır.
 • Hedef kitlenin karakter analizini dahi yapabilmelidir. Müşterilerin nasıl bir düşünce içerisine gireceğini tahmin etmelidir. Bu alana deneyim sahibi olmalıdır.
 • İnternet ortamında ve sosyal medyalarda son dönemde yer alan trendleri takip edebilmelidir.

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin bu niteliklere sahip olması gerekmektedir. Günümüzde sosyal medya uzmanı olabilmek için herhangi bir eğitim veya üniversite eğitimi bulunmamaktadır. Çeşitli bölgelerde bu konuyla alakalı sertifika eğitimleri yer almaktadır. Sosyal medya uzmanı olan kişiler daha çok bu konuda kendi çabaları ile bir yerlere gelmiş insanlardan oluşur. Sosyal medya uzmanlarının ilk olarak SEO konusunda tecrübe sahibi olması gerekmektedir. Bu alandaki işlemlere aşina olmak için sosyal medyada ve internet ortamındaki terimleri iyi bilmesi gerekmektedir. Bir işten para kazanabilmek için o alanda başarılı ve profesyonel olunması gerekir. Markaların temsil gücünü sosyal medya uzmanları oluşturmaktadır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardan beri seo ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizler için burda paylaşıyorum. Beni sosyal medya üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yorum Yap