1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. SSL Sertifikası Ne İşe Yarar, SEO Açısından Önemli Mi?

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar, SEO Açısından Önemli Mi?

ssl sertifikası

SSL sertifikası günümüzde web sitelerinin güvenliği için yaygın olarak kullanılmaktadır. İnternet ortamında hemen her sitede bulunan SSL sertifikası ne işe yarar, SEO açısından önemli mi? sorularının yanıtları yazımızın devamında yer almaktadır.

Son yıllarda özellikle SEO çevrelerinde SSL sertifikasının önemi sıkça tartışılmaktadır. Geçmişte sadece alışveriş siteleri için gerekli görülen SSL son zamanlarda ticaret yapılmayan siteler tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle birçok hosting firması da verdikleri hizmetin yanında ücretsiz SSL hizmetini eklemeye başlamış durumdadır.

Secure Socket Layer( SSL) Sertifikası Nedir?

Açılımı Secure Socket Layer olan SSL sertifikasının Türkçe anlamı Güvenli Soket Katmanı’ dır. E- ticaret sitelerinde, ödeme, alım, satım işlemlerinin yapıldığı web mecralarında, web mail, ticaret yapılan forum siteleri gibi birçok alanda  güvenlik için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kısaca tanımlamak gerekirse dijital olarak kodlanmış public key ve private key adıyla anılan anahtarlar aracılığıyla bilgilerin kitlenmesi ve okunması mantığıyla çalışmaktadır. Amacı sunucu ile istemci arasındaki bilgilerin şifrelenmesini ve bu sayede kullanıcıların önemli bilgilerinin 3. Kişilerin ele geçirmesi engellenmektedir.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL sertifikasının ne kadar önemli olduğunun en önemli göstergelerinden biri bu sertifikaya sahip sitelerin Google tarafından güvenli site olarak işaretlenmesidir. Bu sertifikaya sahip siteler tarayıcı çubuğunda güvenli olarak belirtilir ve Google sıralamalarında güvenlik sertifikası sahibi sitelerin daha üst sıralarda çıkması sağlanır. Güvenlik sertifikası olmayan siteler ise Google tarayıcı çubuğunda güvenli değil ibaresi ile görünür. İnternet ortamında güvenliğe önem veren kullanıcılar web sitelerindeki güvenli veya güvenli değil ibarelerine dikkat etmektedirler.

Online alışveriş siteleri ve e- ticaret siteleri SSL sertifikası ile kullanıcıların ödeme, kart ve gizli bilgilerini koruma altına alırlar. Bu sayede hem kullanıcılar hem de web sitesinin maddi zarara uğraması engellenmiş olur.  SSL sahibi siteleri arama çubuğunda https: uzantısı ile görülürler. Banka ve ödeme kuruluşlarının web sitesine ödeme ekranı sağlayabilmesi için web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olmaları gereklidir.

SSL kullanımında kullanılan tarayıcının SSL protokolünü desteklemesi gerekmektedir. Hemen hemen tüm tarayıcılar SSL protokolünü destekler.

ssl sertifikası ve seo

SEO Açısından Önemli Mi?

Hem tarayıcılar hem de sunucular tarafından desteklenen bir protokol olması sebebiyle SSL sertifikası önemlidir ayrıca browserlarda güvenli veya güvenli değil ibaresi nedeniyle de bu protokol SEO açısından etki taşımaktadır. Web sitesinde okunma oranlarına ve web sitesinde kalma oranlarına önemli bir katkısı bulunan “Güvenli” ibaresi aynı zamanda Google sıralamaları için de önem taşır. Birçok kaynağa göre güvenli siteler Google’da daha üst sıralarda yer almaktadırlar fakat yine de bu durum hakkında ortak bir karara henüz varılamamıştır.

Özellikle e- icaret siteleri için hayati önem taşıyan SSL sertifikaları hem site sahipleri hem de kullanıcılar için olmazsa olmazlar arasındadır. Alım- satım, anlaşma ve ticaret yapılan tüm siteler kullanıcılarının özel bilgilerini güven altına almalıdır. Ticaret yapılan bir sitenin güvenli değil ibaresi ile bir kullanıcının ekranında görünmesi o istenin kullanılma oranında ciddi bir düşüşe neden olacaktır. Sadece e- ticaret siteleri için değil aslında tüm web siteleri için SSL sertifikası önem taşır ve kullanıcı trafiğini önemli ölçüde etkiler.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikası alabilmek için web sitesi sahipleri hosting hizmeti aldıkları hosting firmaları ile iletişime geçmelidir veya SSL satan diğer platformlar ile görüşerek kendilerine uygun olan bir protokolü alabilirler. Bu sertifikalar kapsamlarına göre farklı ücretlerde sunulabildiği gibi birçok hosting sağlayıcısı tarafından ücretsiz bir şekilde sunulan versiyonları da mevcuttur.

SSL sertifikası alırken web sitenizin türü, sahip olduğu trafik, bireysel veya kurumsal olması gibi etkenler önem taşımaktadır. Trafik yoğunluğu fazla olan daha profesyonel web siteleri daha kapsamlı bir SSL sertifikasına ihtiyaç duyarlar. Standart SSL sertifikaları ise orta düzey trafiği olan daha az profesyonel web siteleri için uygun güvenlik sertifikalarıdır.

Protokolün doğru bir şekilde çalışabilmesi için sunucu tarafından bir private key, istemci tarafında çalışacak bir public key sahibi olunmalıdır. Sitenize bir kez doğru bir şekilde kurulumunun gerçekleştirilmesinin ardından ekstra olarak bir şey yapmanıza gerek kalmamaktadır.

SSL sertifikaları genel olarak 5’e ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Ev SSL
  • Subdomain Destekli SSL
  • Multi- Domain SSL
  • Standart SSL
  • Wilcard SSL ’dir.

Bu yazımızı faydalı bulduysanız 6 en iyi WordPress Seo eklentisi yazımızı da keyifle okuyacağınızı ve bilgilendirici bulacağınız düşünüyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap