1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Alternatifi 5 Başarılı Sistem

WordPress Alternatifi 5 Başarılı Sistem

Wordpress alternatifi sistemler

WordPress alternatifi 5 sistem yazımızda dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress’e kullanım kolaylığı, güvenlik ve işlevsellik açısından rakip olabilecek 5 sistemden bahsedeceğiz. WordPress’i yetersiz ve ağır buluyor ya da güvenliğinden şüphe duyuyorsanız bu yazıda bulabileceğiniz alternatifler oldukça işinize yarayabilir.

En çok tercih edilen WordPress alternatifi sistemler

WordPress hemen hemen tüm bilgisayar ve internet kullanıcılarının aşina olduğu web sitesi ve blog sistemleri ile uğrasan kişilerin, en fazla kullanmayı tercih ettiği ücretsiz olan ve kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmayan içerik yönetim sistemidir. WordPress dışında, WordPress alternatifi sistemler olarak bilinen sistemler de web siteleri ve bloglar için kullanılabilmektedir. “Wordpress Alternatifi 5 Başarılı Sistem” konulu yazımızda gelin hep beraber WordPress benzeri sistemler olarak öne çıkmış 5 sistemi değerlendirelim.

wordpress benzeri sistemler

Joomla

WordPress benzeri sistemler arasında ilk sırada yer alan Joomla, güçlü ve çok amaçlı içerik üretmeye uygun bir sistemdir. Dünya üzerinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bu sistem; dil seçenekleri, eklentiler, tamalar gibi birçok fonksiyonel özelliğe sahiptir. WordPress ile karşılaştırıldığında daha fazla dil seçeneğine sahip olarak öne çıkan Joomla eklentilerini, bazen profesyonel PHP çalışmaları olmadan çalıştırmak zor olmaktadır. WordPress ile karşılaştırıldığında ara yüzüne alışmanın zaman aldığı Joomla, daha iyi SEO sıralamaları elde edebilmek için tercih ediliyor.

Joomla WordPress’in bu kadar çok yaygınlaşmasından önceki dönemlerde çok ses getirmiş ve dünya üzerindeki yüz binlerce webmaster tarafından tercih edilmiş en popüler ücretsiz içerik yönetim sistemlerinden biriydi. Wordress ile aralarındaki yarışta WP her geçen gün  bir adım daha önce çıkarak dünyanın lider CMS’leri arasında yer aldı fakat hala birçok içerik üreticisi Joomla’nın alt yapısına güvenmeye devam ediyor.

Drupal

Drupal, WordPress gibi açık kaynak kodlu olan fakat başlangıç seviyesindeki kullanıcılar tarafından zorluk seviyesi yüksek olarak değerlendirilen bir içerik yönetim sistemidir. Uzman seviyedeki kişiler tarafından en iyi WordPress alternatifi 5 başarılı sistem sıralamasında üst sıralarda yer alan Drupal, veriyi tutma özelliğinin güçlü olması nedeniyle, kurumsal işletmeler tarafından tercih ediliyor.

Yapısında bulunan Drush uygulaması tek komutla birçok görevi gerçekleştirmeye olanak tanıyor ve tek kurulum ile birden fazla web sitesi oluşturulabiliyor. Bu ve benzeri profesyonelce düşünülmüş özellikleri nedeniyle dünya üzerinde birçok webmaster tarafından wordpress alternatifi denildiğinde akla ilk gelen sistemlerden biri Drupal oluyor.

Grav

Ara yüzünün WordPress benzerliği ile öne çıkan Grav, güçlü bir API yapısına sahiptir. Önbellek sistemi ise yüksek performans için geliştirilmiştir. Güvenilir ve kullanıcı dostu olarak öne çıkan bir içerik yönetimi sistemi olan Grav, yedekleme ve restorasyon özellikleri ile kullanıcılarının beğenisini kazanmaktadır.

Popüler bir içerik yönetim sistemi kullanmayı tercih etmiyor ve güvenli, az bilinen bir CMS arıyorsanız “Grav” değerlendirilebilir seçenekleriniz arasında bulunmalıdır.

Craft CMS

Oldukça etkili bir içerik yönetimi sistemi olmasına rağmen, popülerlik seviyesi düşük olan CRAFT CMS WordPress benzeri sistemler arasında yer alıyor. Netflix ve Salesforce gibi web siteleri tarafından kullanılan Craft CMS, komplex bir yapıya sahiptir. Bu nedenle profesyonel kullanıma uygun olan Craft CMS yeni kullanıma başlayan veya orta seviye kullanıcıların içerik yönetimi tercih listelerinin son sıralarında yer almaktadır. Stabilize sorunlarının sıklıkla yaşanabildiği sistem, kodlamaya hakim profesyonel kullanıcılar için sorun yaratmasa da yeni başlayan düzeyindeki kullanıcılara sorun teşkil eder.

Kod bilginize biraz da olsa güveniyorsanız sizin için en uygun tercihlerden biri Craft’ı incelemenizde bizce fayda var.

Shopify

5. sırada bahsedeceğimiz içerik yönetim sistemi e-ticaret sitesi kurarak ürünlerini internet üzerinden satışa sunmak isteyenlere özel. Online satış sitelerindeki kullanım yaygınlığı ile hemen herkesin hakkında az da olsa bilgi sahibi olduğu Shopify, özellikle online alışveriş siteleri oluşturmada WordPress alternatifi 5 başarılı sistem listelerinde üst sırada yer alır. Basit ara yüzleri, kullanım kolaylığı ve stabilizesi ile bilinen sistem, alıveriş siteleri veya bloglar oluşturmak isteyenlerin imdadına koşuyor. Sadece e-ticaret odaklı olan sistem, kullanıcılarına POS kullanma imkanı ve sosyal medya satışları ile ilgili birçok seçenek de sunuyor.

WordPress alternatifi 5 sistem arasından kararını verdiyseniz daha iyi bir blog deneyimi yaşamak için “Blog yazarak para kazanmak için 5 altın öneri” yazımızı okuyabilirsiniz.  Seçenekleri inceledikten sonra kararınız WordPress altyapısı kullanan bir site olduysa “WordPress site kurmak için 5 adım” yazımızdan konu hakkında etraflıca bir bilgi alabilir ve web sitenizi kolayca kurma yolunca ilk adımı atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap