İlginizi Çekebilir
E-Ticaret
  1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. WordPress ile e-ticaret sitesi açılır mı?

WordPress ile e-ticaret sitesi açılır mı?

Wordpress ile e-ticaret sitesi açmak

İşlem hacminin her geçen gün arttığı online ticaret özellikle pandemi dönemi sonrasında insanların evden alışveriş yapma alışkanlıklarının değişmesi sonrasında bir kat daha değer kazanmıştır. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında internet kullanıcılarının birçoğu ürün satabilecekleri bir internet sitesi kurmanın planlarını yaparken en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress ile e-ticaret sitesi açmak konusu daha çok merak edilir konuma gelmiştir.

Herkesin merak ettiği WordPress ile e-ticaret sitesi açılır mı? sorusuna hemen yazımızın başında cevap verip bilmeniz gereken detaylara yazımızın devamında değinelim. WordPress ile e-ticaret sitesi açılabilir fakat bunu yapabilmek için eklentilere ihtiyaç duyulmaktadır. WordPress’ in WooCommerce adlı eklentisi e- ticaret sitesi için mutlaka gereklidir. Peki, WooCommerce nedir, nasıl kullanılır?

WooCommerce Nedir?

Geleneksel mağazacılığın büyük bir oranda yerini e-ticarete bırakması web üzerinde yüzlerce e- ticaret sitesinin kurulmasına neden olmuştur. Büyük firmalardan küçük ölçekli firmalara hatta bireysel ticaret yapanlara kadar uzanan geniş bir yelpazede hizmet veren e- ticaret siteleri internet mağazacılığı ile tüketicilere rahatlıkla ulaşmaktadır. Ev ortamında veya bulundukları herhangi bir yerde birkaç basit adımla aradıkları ürüne ulaşıp satın alabilen kullanıcıların da talebi ile bu sektör gün geçtikçe gelişmekte ve e- ticaret sitelerinin sayısında doğru orantılı olarak artmaktadır.

WordPress ile e-ticaret sitesi açmak için WooCommerce eklentisi hakkında geniş bilgi sahibi olmak önemlidir. Tüm dünya üzerinde web sitelerinin birçoğunda kullanılan WordPress daha çok blog tarzı web sitlerinin kullanımında yüksek performans gösterse de WooCommerce gibi eklentiler ile e- ticaret sitelerinde de aktif olarak kullanılmaktadır. WooCommerce WordPress’ in bir nevi e-ticaret sürümü gibi tasarlanmıştır. 2011 yılında tema sağlayıcı olarak WordPress eklentisi olarak ortaya çıkan WooCommerce, WooThemes tarafından tasarlanmıştır. Kod bilmeden veya ileri düzey bilgisayar kullanım bilgisi gerektirmeyen bu eklenti e- ticaret sitesi kurmanın kolay yollarından biridir. Altyapısı nedeniyle kolay kullanımı ile bilinen WordPress’ in de yardımı ile kullanıcılara kolay bir kurulum imkanı veren WooCommerce, kullanıcılar tarafından e- ticaret sitesi kurmak için yaygın olarak tercih edilmektedir.

WooCommerce özellikleri

WooCommerce’ in Özellikleri Nelerdir?

WordPress içerik yönetim sistemi kullanılarak e-ticaret platformu oluşturulabilmesine olanak sağlayan WooCommerce özellikleri ile kullanıcı dostu bir eklenti olarak ön plana çıkmaktadır. Bu eklenti aracılığıyla bir site oluşturmak başlangıç maliyetlerini yüksek ölçüde düşürdüğü gibi webmasterlara birçok yönden kolaylık ve avantaj sağlamaktadır.

Geliştirilebilir Tasarım

WooCommerce tasarım yönünden geliştirilebilir ve bu da benzersiz ve kullanıcı dostu ticaret siteleri oluşturabilmenize imkan sağlar. Sektörlerin hemen hepsine uygun yüzlerce temaya sahip olan WordPress eklentisi aynı zamanda mobil uyuma da sahip olduğu için e- ticaret sitesi kurmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Sürekli Gelişim

Kullandığınız yazılımın güncel ve güvenli olması özellikle alışveriş yapılan ve önemli bilgilerin paylaşıldığı sitelerde büyük önem taşır. Bu açıdan WooCommerce diğer birçok yazılama göre daha avantajlıdır.

WooCommerce, WordPress’ in dünya genelinde sahip olduğu topluluklar sayesinde sürekli olarak kullanıcı odaklı olarak kendini geliştirmekte ve en verimli sonuca ulaşmaktadır. WordPress ile e-ticaret sitesi açmak istediğinizde WooCommerce eklentisine güvenebilirsiniz. Dünya genelinde yaklaşık olarak 7 milyondan fazla kişi E- ticarette WooCommerce altyapısını kullanmaktadır.

Kolay Kullanım

Kod bilgisi gerektirmeyen yapısı ile tüm düzeylerdeki kullanıcılar hitap eden WooCommerce ile e- ticaret siteleri basit birkaç adımda oluşturulabilmektedir. Yönetici paneli WordPress alt yapısı ile son derece kolay bir kullanım yapısına sahiptir.

SEO Bakımından Faydalıdır

Google botları WordPress altyapısını kullanan WooCommerce sitelerine kolaylıkla ulaşır ve E-ticaret siteleri kolaylıkla indexlenir.

Wordpress ile e-ticaret sitesi açmak

WordPress İle E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

Fiziksel ürünler, indirilebilir ürünler ve hizmet konularındaki tüm ticaret faaliyetleri için WordPress ile e- ticaret sitesi açılabilir. WooCommerce eklentisi ile kolaylaşan bu işlem için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

  • E- ticaret sitesi kurulumu için ilk olarak domain ve hosting alınmalıdır.
  • E- ticaret siteleri için gerekli olan SSL alınmalıdır.
  • WordPress Kurulumu Sağlanmalıdır
  • WooCommerce ile e- ticaret yapacağınız ürün ile ilgili tema seçimi yapılmalıdır.
  • WooCommerce kurulumu yapılmalı ve gerekli tüm konfigürasyonlar düzenlenmelidir.

Yukarıda belirtilen adımların hepsi tamamlandıktan sonra web siteniz WordPress ile e-ticaret sitesi olarak kurulmuş ve ticarete hazır durumda olacaktır. Bundan sonrası sizin yeteneklerinize ve ticari tecrübenize bağlıdır.

Bu yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler konusunu ele aldığımız içeriğimizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap