İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. WordPress Site Kurmak İçin 5 Adım

WordPress Site Kurmak İçin 5 Adım

wordpress site kurmak

WordPress ile akla gelebilecek her türlü site modeli kurulabilmektedir. “WordPress Site Kurmak İçin 5 Adım” başlıklı yazımızda WordPress ile istediğiniz siteyi kurabilmeniz için gerekli adımları tek tek anlatmaya çalışacağız.

WordPress, yaygın olarak kullanılan bir içerik yönetim sistemidir. Kısa adı ile “CMS” olan içerik sistemleri arasında en kolay seviyede yer alan WordPress site içerikleri; bilgisayar, tablet veya telefonlardan internet bağlantıları ile rahatlıkla yönetilebilmekte ve site kontrol edilebilmektedir. WordPress site kurmanın en güzel yanlarından birisi, kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmamasıdır. Kodlama veya teknik bilginin gerekmediği site kurulumu, ofis programlarının kurulumu kadar kolay yapılabilmektedir.

Ücretsiz WordPress Site Kurma

CMS yani içerik yönetim sistemlerinin bazıları ücretli yapıda olup bazıları da ücretsizdir. WordPress ücretsiz yapıda olan içerik yönetim sistemidir. WordPress site kurulacaksa ücretsiz olduğu için yazılıma ücret ödemenize gerek yoktur. Sadece domain ve hosting alırken ödeme yapmanız gereklidir. Ücretli içerik yönetim sistemleri için ise; seçtiğiniz içerik yönetimi sisteminin yazılımına, domain alımına hem de hosting alımına ücret ödenmesi gerekmektedir.
Bu nedenle WordPress ile ücretsiz olarak site kurmak daha yaygın olarak tercih edilmektedir. İnternette gördüğümüz birçok web sitesi ve bloglar WordPress kullanmaktadırlar.

WordPress site kurmak hem bütçe açısından hem de kullanım kolaylığı nedeniyle oldukça akılcı bir seçimdir. WordPress ile site üzerindeki hakimiyetiniz daha güçlüdür. Dilerseniz kendi kararınız ile WordPress ile kurduğunuz siteyi başka bir hosting firmasına taşıyabilir dilerseniz tema değişikliklerine gidebilirsiniz.

WordPress ile oluşturulabilecek site türleri;

 • Online satış siteleri,
 • Kurumsal web siteleri,
 • Çeşitli bloglar,
 • Çeşitli forumlar,
 • Sosyal ağ siteleri,
 • Haber portalları,
 • Çeşitli konularda kurs hizmetlerinin sağlandığı siteler,
 • Online dergi, gazete, haber siteleri,
 • Üyelik gerektiren veya rezervasyon yapılması gereken siteler, otel rezervasyon siteleri, bilet alım siteleri,
 • İş bulma siteleri,
 • Soru ve cevap siteleri gibi site türleri olarak sıralanmaktadır.

wordpress site kurmak

WordPress Site Kurmak İçin 5 Önemli Adım

Adım 1: Domain Almak

WordPress site kurmak ya da başka bir yazılımla web sitesi kurmanın en önemli adımlarından ilki, domain almaktır. Günümüzde domain alma süreci daha hızlı ve basit adımlar ile yapılabilmektedir. Domain almak için güvenilir bir firma seçilmelidir. İnternette rahatlıkla bulabileceğiniz domain sorgulama araçları ile domain adınızı aratabilirsiniz. Kullanılabilecek en iyi seçeneği belirledikten sonra siparişinizi tamamlayıp domain kaydınızı yaparak adresinizi onaylayabilirsiniz.

Adım 2: Hosting Almak

Hosting, barındırma alanı demektir. Hosting alımlarında güvenilir firmalardan alım yapılmalıdır. Araştırmalarınız sonucu hosting almaya karar verdiğiniz firma ile görüşerek tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olmanız önem taşır. Eğer ilk defa bir web sitesi veya blog kuracaksanız ve domain veya hosting hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, profesyonel yardım almanız tavsiye edilmektedir.

Bazı hosting firmaları yıllık anlaşma ile hem domain adını hem de hosting hizmetini beraber satışa sunmaktadır, bazı firmalar ise yıllık hosting hizmetlerinde hosting ücreti alıp, domain adını ücretsiz verebilmektedirler. Yıllık alınan paketlere genellikle indirim uygulanmaktadır. Domain adı alındıktan ve hosting hizmeti süresine karar verildikten sonra satın alma işlemlerinizi firmaların web sitelerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 3: WordPress Site Düzenleme ve Kurulum

Domain ve hosting hesaplarımızı aldığımıza göre artık wordpress site kurmak için hazırız demektir. Hosting aldığınız siteye üye bilgileriniz ile giriş işleminizi yaptıktan sonra aldığınız hosting paketini tıklayıp Cpanel giriş işleminizi gerçekleştirmeniz gereklidir. Cpanel sayfasında yazılım bölümü altında Softaculous Apps Installer kısmından WordPress site yükleme işlemi başlatılmalıdır.

Hostingimize wordpress site kurmak için öncelikle WordPress yükleme ekranından, ilk önce protokol ayarları yapılmalıdır. SSL kullanılacaksa seçilen protokol https:// şeklinde olmak zorundadır. Domain kısmına ise aldığınız domain adı yazılmalıdır. Site ismi kısmında ise siteye vermek istediğiniz ad yazıldıktan sonra site sloganı kısmında siteniz için belirlediğiniz slogan yazılmalıdır. Sitenizi hangi konular üzerine kuracaksanız ve site içinde yaygın olarak hangi anahtar kelimeleri kullanacaksanız, site sloganında bu anahtar kelimelerin kullanımına özen göstermeniz yararlı olacaktır.

ücretsiz wordpress site kurmak

“Admin” kısmında admin adını ve şifresini kolay tahmin edilebilir şekilde yapmanız güvenliğin düşük seviyede olmasına neden olacağı için ad ve şifre kısmına dikkat etmeniz önerilmektedir. Web isteniz için bir e-posta adresi belirledikten sonra e-posta adresi kısmına bu adresi girerek admin paneli ayarlarını tamamlayabilirsiniz.

“Dil Seçimi” kısmında Türkçe seçeneğini işaretledikten sonra “Limit Login Attempts” kısmının işaretlenmesi bir kereden fazla panele yanlış şifre veya kullanıcı adı ile giriş yaparsanız admin panelinin yaklaşık olarak 20 dk. kilitli kalmasını sağlayacaktır. Bundan sonraki adım, eğer WordPress temalarından birini kullanacaksanız seçim yaparak WordPress kurulumunu tamamlamak olacaktır. Bu aşamayı tamamladığınız WordPress site kurmak için en önemli adımı attınız demektir.

Adım 4: Site Kategorisine Göre Tema Satın Almak

WordPress site ayalarını yukarıda belirtilen adımlar ile yaptıktan sonra WordPress ile sunulan temalardan kullanmak istediğiniz temayı, WordPress site kurulumu işlemleri içinde yüklemeniz mümkündür. Eğer WordPress ile sunulan temalardan birini kullanmak istemiyorsanız, alacağınız bir temayı da yükleyebilirsiniz.

Adım 5: Tema Ayarlarını ve WordPress Site Tasarımı Yapmak

WordPress site kurmak için geldik 5. ve son adıma. WordPress üzerinde sunulan temalardan birini kullanacaksanız, WordPress site admin paneline giriş yaptıktan sonra tema sekmesine girerek istediğiniz temayı seçebilirsiniz. Eğer WordPress temaları dışında kendiniz başka bir tema almışsanız, satın aldığınız tema zipli dosyalar halinde size gelecektir. Admin paneline giriş yaptıktan sonra tema yükleyebileceğiniz alanın “Dosya seç” kısmından aldığınız tema dosyasını seçerek “Yükle” seçeneğini aktif etmeniz tema yükleme işleminizi başlatmak için yeterlidir. Tema yükleme işlemi tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” butonu ile temanızı etkinleştirebilirsiniz.

WordPress site kurmak üzerine verdiğimiz detaylı bilgilerden sonra WordPress üzerine daha fazla bilgi edinmek isterseniz WordPress Blog Açma yazısını da okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap