İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress
 3. WordPress Tema Nedir?

WordPress Tema Nedir?

Wordpress Tema Seçimi

Günümüzde belirli altyapıları kullanarak site açma işlemlerini yapan birçok kişi bulunmaktadır. Bir sitenin görünümünde en önemli unsurlardan birisi temadır. Sitenin giysisi, süsü ve görünümüdür. Bu görünüm sayesinde site sahipleri kullanıcılara görünmesini istediği siteyi sunar. Sitenin altında çalışan tema sayesinde insanlar site içerisindeki her türlü işlevi tema sayesinde elde eder. Seçilen temaya göre sitenin konusu da önemlidir. Sitenin konusu sporsa buna yönelik bir tema seçilebilir. Daha rahat veya ciddi bir tema seçimi yapılabilir. Blogun ihtiyaçlarına göre tema seçimi değişkenlik gösterir.

Günümüzde ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki kategoride temalar mevcuttur. Başlangıçta site açan kişiler ilk başta ücretsiz olan temalarla başlamayı tercih etmektedir. Bu iki kategorideki temaların arasındaki fark işlevsellik ve tasarımdır. Ücretli olarak verilen temalarda geliştiriciler devamlı olarak yenilik yaparak temanın gelişimine katkı sağlar. Bu sayede tema içerisinde yer alan yenilikler daima sizi bulur. Tamamen kendinize özgü bir tema kullanmak istiyorsanız bu konuda pahalı olan temaları tercih etmek sizin elinizdedir. Sitenizin markalaşma yolunda önemli bir adım attığı zaman bu tür temaları tercih etmek mantıksız olmaz. Ancak ilk başta yüksek ücretler vererek tema almak riskli bir işlem olabilir.

WordPress üzerinden tema değiştirme işlemleri oldukça basittir. Bunun için panel üzerinden istediğiniz paneli indirebilir ve kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz. Yönetici paneli içerisinden indirdiğiniz temayı etkin hale getirebilirsiniz. Her temanın kendine has ayarı olmaktadır. Temayı değiştirdikten sonra ilgili temayla ve site içeriğiyle alakalı çeşitli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Tema değiştirme işlemlerinin basit olmasıyla birlikte site içerisindeki fonksiyonların korunması biraz uğraş gerektirir. WordPress günümüzdeki en popüler içerik yönetim sistemlerinden birisidir.

WordPress Tema Seçimi

WordPress tema seçerken bu konuda bir rehbere ihtiyacınız olabilir. WordPress tema seçerken kendinize şu soruları sorarsanız uygun bir tema bulabilme şansınız oldukça yüksektir;

 • Site içerisindeki ürünler doğru yansıtılıyor mu?
 • Sitenin büyümesine ve gelişmesinde etkili olabilir mi?
 • Öne çıkarılmak istenen unsurlar bu temayla mümkün mü?
 • Üreticisinin kim olduğu
 • Her zaman teknik destek bulunabilir mi?
 • Sayfa düzeni benim kafamdakiyle uygun mu?
 • Tasarımı ve çeşitli güncellemeleri için çalışan bir ekibi var mı?
 • Kaç kişi kullanıyor?

Gibi soruları kendinize sorarak bu konuda güzel seçimler yapabilirsiniz. Tema seçiminden sonra temanın nasıl gözüktüğünü anlayabilmek için site içerisindeki sayfalar, yazılar ve widgetları ekleyebilirsiniz. Bu şekilde temanızın nasıl görüneceği konusunda bir bilgi sahibi olabilirsiniz. İlk kez bir site açtıysanız ilk olarak ücretli tema almak yerine temanın getirdiği özellikleri tanımak adına ücretsiz bir temayla işlemlere başlayabilirsiniz. Bu şekilde yaparsanız herhangi bir kaybınız meydana gelmez. Tema konusunda eğer rengini beğenmezseniz bu konuda bir özelleştirme yapabilirsiniz. Tema konusunda asıl olarak dikkat edilmesi gereken durum sayfa düzenidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıllardan beri seo ve e-ticaret sektörlerinden edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizler için burda paylaşıyorum. Beni sosyal medya üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yorum Yap