İlginizi Çekebilir
Wordpress Blog Açma
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress
 3. WordPress Tema Yükleme ve Demodaki Gibi Kurma Nasıl Yapılır?

WordPress Tema Yükleme ve Demodaki Gibi Kurma Nasıl Yapılır?

FTP ile tema yükleme

Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemleri arasında olan WordPress tema yükleme nasıl yapılır? WordPress demodaki gibi kurma nasıl yapılır? sorularının cevapları, bu içerik yönetim yazılımını kullanmak isteyenler tarafından sıklıkla merak edilmektedir.

Özellikle SEO ve daha hızlı indeks açısından daha fazla tercih edilen WordPress temaları, kolay kullanılabilir özellikleri ile de öne çıkmaktadır.

WordPress Tema Yükleme ve Demodaki Gibi Kurma

wordpress tema yükleme

WordPress tema yükleme için iki farklı yöntem uygulanabilir olup, bunlardan birincisi WordPress hazır temalar veri tabanında bulunan yüklemelerdir. Herhangi bir web sitesinde görmüş olduğunuz temanın WordPress veri tabanında olması durumunda, aşağıda yer alan yöntemi kullanarak kolaylıkla WordPress tema yükleme yapabilirsiniz.

 • Web sitenizin admin paneline girin.
 • Sol kısımdaki yönetim panelinden; Görünüm sekmesinden Temalar kısmına tıklayın.
 • Burada kullanmış olduğunuz temada dahil olmak üzere, daha önce yüklediğiniz temaları da göreceksiniz. Yeni tema yükleyeceğiniz için, “Yeni tema ekle” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından açılan pencerenin sağ üst tarafında bir arama kutusu göreceksiniz. Buraya aramak istediğiniz temanın ismini yazarak arama yapıp temayı bulduktan sonra, temanın üzerine fare ile geldiğinizde “Kur” ve “Önizleme” seçenekleri çıkacaktır.
 • “Kur” seçeneğine tıkladıktan çok kısa süre sonra, tema kurulmuş olacaktır.

WordPress temayı demodaki gibi kurma

WordPress tema yükleme işlemi gerçekleştirildikten sonra demodaki gibi kurma için ise WordPress Admin panelinde admin ayarlarına gidilmelidir. Araçlar sekmesi altından içeri aktarı seçerek demodaki içeriklerin sitenize aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra birçok temada demo içeriği aktar seçeneği bulunmaktadır. Bunun için temanızın yönetim paneline gidiniz ve burada bulunan Import Demo seçeneği kullanarak kurulumu gerçekleştiriniz.

FTP İle WordPress Tema Yükleme

WordPress’in paneli aracılığıyla tema yüklemesi gerçekleştirilirken zaman zaman çeşitlik sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu sorunun üstesinden gelmek için FTP ile tema yükleme yöntemi tercih edilmelidir.

Özellikle WordPress veri tabanında olan temalar dışında dışarıdan temin edeceğiniz bir temayı yüklemek için en sağlıklı yol, FTP kullanımıdır. WordPress demodaki gibi tema kurma nasıl yapılır? sorumuzun en sağlıklı cevabı da yine FTP yoludur. FTP aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz işlemlerde bir hata ile karşılaşma olasılığınız panel üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemlere nazaran oldukça azdır.

Adım adım FTP ile tema yükleme

 • Kurmak istediğiniz temayı bilgisayarınıza indirerek, .Zip formatından çıkararak klasör haline getirin.
 • FTP bağlantı programı için sunucu, kullanıcı adı ve parola bilgilerinizin yani FTP bilgilerinizin olması gerekir. Bilmiyorsanız hosting firmanızla iletişe geçip öğrenebilirsiniz.
 • Açılan FTP ekranının sol kısmı, sizin serverınızda yani sitenizde bulunan dosyaları göreceksiniz. Ortadan ikiye bölünmüş ekranın sağ kısmı ise, sizin bilgisayarınızın masaüstü olacaktır.
 • Sol menüden Public_html>>wp-content>>themes yolunu takip edin. Burası sizin serverınızda yüklü olan temaların kısmıdır.
 • Yukarıdaki yola geldikten sonra masaüstü ekranından yüklemek istediğiniz temanın dosyalarını buraya aktarın.
 • Aktarım işlemi çok kısa bir sürede tamamlanacak ve temanız yüklenecektir.
 • Tema yükleme işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandıktan sonra, yüklenen temanın sitede aktif kullanılabilmesi için temanın aktif edilmesi gerekir. Temayı aktif etmek için, aşağıdaki yolu izleyin.
 • WordPress admin paneline giriş yapın.
 • Soldaki yönetim menüsünden sırayla Görünüm>>Temalar kısmına gelin.
 • Temalar kısmına geldiğinizde temanız sorunsuz bir şekilde yüklenmiş ise, buradaki birkaç tema arasında yer alacaktır. Buradan temanın üzerine mause ile geldiğinizde “Etkinleştir” seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak yeni temanızı etkinleştirebilirsiniz.

Birçok kullanıcı demolarda yer alan görkemli görünüme ulaşmak zorluk çekmektedir. Bunun tek nedeni temadaki ayarların gerektiği gibi yapılmamasından kaynaklıdır. Siteniz yeni bir siteyse ve henüz tüm alanları dolduracak kadar içeriğe sahip sahip değilseniz bu durum da wordpress sitenizin görünümünü olumsuz etkileyen durumlar arasında önemli bir yer teşkil edebilir. Demo içeriği içeri aktararak bu sorunu geçici olarak çözümleyebilirsiniz.

Aslına bakarsanız WordPress demodaki gibi kurma işlemi ile normal WordPress tema yükleme işlemi arasında hiçbir fark yoktur. Önemli olan demo temasının tüm dosyalarını, eksiksiz bir şekilde yüklemektir.

Sitenizde WordPress olmayan ama yine ücretsiz bir şekilde sunulan ve kolay bir kullanıma sahip olan bir içerik yönetim sistemi kullanmaya karar verirseniz WordPress alternatifi 5 başarılı sistem yazımız oldukça işinize yarayacaktır. Henüz yeni bir site kuruyor ve karar verme aşamasında bulunuyorsanız bu yazımızı da okumanızı mutlaka öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap