İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress ve Wix Arasındaki 5 Fark

WordPress ve Wix Arasındaki 5 Fark

wordpress ve wix

WordPress mi, Wix mi? Hangisini tercih etmeli? WordPress ve Wix arasındaki farklar, benzerlikler nelerdir? İki yönetim sisteminin karşılaştırmasında hangisi ön plana çıkmaktadır?

WordPress mi, Wix mi?

WordPress ve Wix içerik yönetim sistemleri arasında kendilerine ait üstün özellikleri ve farkları ile dünya çapında ciddi rekabete sahip iki sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. WordPress ve Wix arasındaki 5 fark nedir? konusuna değinmeden önce her iki sistemin genel olarak tanımlamasını yapmak gereklidir. Tanımlamaların ardından bu iki popüler sistem arasındaki farklara geçecek ve detaylı bir karşılaştırma gerçekleştireceğiz.

WordPress Nedir?

WordPress dünyada en fazla kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biridir. Kolaylığı, şablonları, her düzeyden kullanıcıya hitap etmesi WordPress’ in bu kadar çok tercih edilmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. 2003 yılından beri kullanılan bu içerik yönetimi sistemi ihtiyaca yönelik birçok güncelleme ile bugünkü haline gelerek kullanıcıların katkıları ile en çok tercih edilen içerik yönetimi sistemi olmuştur.

Wix Nedir?

2008 yılında kurulan ve 2019 yılında 150 milyon kullanıcı sayısına erişen Wix,2020 yılında ise dünya genelinde 180 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. 190’dan fazla ülkeye hizmet veren Wix her seviye kullanıcının profesyonel bir site kurmasını sağlamaktadır. Bulut tabanlı bir internet geliştirme programı olan Wix kişiselleştirilmiş ücretsiz bir web sitesi kurmak için 1000’in üzerinde kullanılabilir yenilikçi özelliğe sahiptir.

wordpress ve wix

WordPress ve Wix Karşılaştırması

WordPress ve Wix karşılaştırmasında her iki tarafından diğerinden daha fazla ön plana çıktığı ayrımlar bulunmaktadır.

Wix’te Şablon Sayısı WordPress’ teki Şablon Sayısından Fazladır

WordPress ve Wix arasındaki 5 fark listesinde ilk sırada yer alan fark Wix’in daha fazla şablon sayısında sahip olmasıdır. Wix’te 500’den fazla şablon bulunur. Bu şablonlar arasından bir şablonu seçtiğinizde değiştirme yapılmamaktadır. WordPress’te ise şablon sayısı daha azdır fakat hem tema istenilen zamanda değiştirilebilmektedir. WordPress’ in birçok teması ücretlidir.

Wix’te Sürükle Bırak Özelliği Bulunur

Wix tasarımsal değişikliklere WordPress’e oranla daha fazla izin verir. Sorunsuz işleyen sezgisel değişiklikler yapılabilen Wix aksine WordPress tıklama üzerine kurulu temel editöre sahiptir. WordPress’te tasarım değiştirilebilir ancak temel düzen değiştirilemez.

Wix Yükseltmeleri WordPress’ e Göre Daha Ekonomiktir

Wix sadece depolama alanında yükseltmelere ihtiyaç duyarken WordPress, Wix’e göre daha maliyetli yükseltmelere ihtiyaç duyar. WordPress’te kapalı fiyatlandırma yapısı varken Wix’te daha açık bir fiyatlandırma yapısı bulunmaktadır.

Wix İşletmelere Yöneliktir

WordPress ve Wix arasındaki 5 fark listesinde yer alan en önemli farklardan biri Wix’in işletmelere yönelik olmasıdır. Ürün yönetimi ve vergi gibi birçok özelliğe sahip olan Wix’te kolay eklenebilen mağaza seçeneği de bulunmaktadır. WordPress’te ise sınırlı bir e- ticaret özelliği bulunmaktadır ve maliyeti yüksektir. WordPress’ te işletmeler için ek özellikler satın alınmalıdır.

Wix’in Site Oluşturucusu WordPress’ e Oranla Daha Kapsamlıdır fakat WordPress Daha İşlevseldir

Her ne kadar WordPress’ in site editörü de kullanım açısından üstün avantajlara sahip olsa da Wix görsel bir editör sistemine sahip olması ile öne çıkmaktadır. Site menü seçenekleri yanında bulunan görsel site editörü WordPress’ in arka plan editörüne göre daha kolay bir kullanım sağlamakta ve kullanıcıların site üzerindeki hakimiyetlerini artırmaktadır.

WordPress’ te blog tabanlı editörü kullanmak her ne kadar biraz zaman alabilse de son derece güçlü bir blog editörüne sahip olması ile öne çıkar. Wix’in blog editörü ise WordPress ile karşılaştırıldığında daha basit ve işlevselliği daha azdır. Blog hazırlayanların ve sıklıkla site teması değiştirenlere uzmanların önerileri WordPress kullanmalarından yana olurken, yeni site oluşturmak isteyen ve tema değişikliği yapmak istemeyenlere uzmanların tavsiyeleri Wix kullanmaları gerektiği yönünde olmaktadır.

WordPress Destek Anlamında Wix’e Oranla Daha Fonksiyoneldir

Dünyanın en popüler içerik sistemleri arasında uzun zamandır zirvede yer alan WordPress destek anlamında Wix’e oranla daha avantajlıdır çünkü çok daha fazla kullanıcıya sahiptir. Wix’te telefon, E-Posta ve veri tabanı desteği bulunurken WordPress’te ise hafta içi 7/24 canlı sohbet ile destek, E-posta, bilgi tabanı ve tüm dünya genelinde yaygın WordPress toplulukları desteği bulunmaktadır. WordPress özellikle devasa topluluk desteği bakımından kullanıcıların sorunlarını ve sorularını daha hızlı çözebilmelerini sağlamaktadır.

Bu yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız diğer alternatif sistemler hakkında da detaylı bilgiler alabilmek için WordPress alternatifi 5 başarılı sistem yazımızı da incelemenizi öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap