İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. SEO
 3. Yüksek kaliteli backlink nedir, nasıl bulunur?

Yüksek kaliteli backlink nedir, nasıl bulunur?

yüksek kaliteli backlink

Yüksek kaliteli backlink her webmaster için SEO çalışmalarının en vazgeçilmez ve birincil unsurlarından biridir. Bu içeriğimizde yüksek kaliteli backlink nedir? ve Yüksek kaliteli backlink nasıl alınır? sorularını yanıtlayacağız.

Uzun zamandır en etkili SEO unsurlarından biri olan kaliteli backlinkler, önemini hala korumaya devam ediyor. Yeni Google algoritması sonrasında birçok webmaster backlink alımının artık işe yaramayacağını düşünse de aslında alınan backlinkin doğru yerden doğru şekilde alınması durumunda, yine muhteşem etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz.

Etki değeri yüksek backlink alabilmek, artçı etkiler sağlayacak düşük profilli backlinklere göre inanılmaz etkiler sağlayacaktır. Doğru backlink seçiminin yanında doğru zamanlama gibi farklı unsurlarda yine alınacak backlinkin etkisini en iyi şekilde göstermek için ciddi derecede önemlidir.

Yüksek Kaliteli Backlink Nedir?

Yüksek kaliteli backlink; Linkin alınacağı web sitesi ile aynı veya birincil derecede yakınlığı olan, eski, çok sık güncellenen ve Google tarafından gerçekten önem verilen bir siteden alınacak linktir.

Her ne kadar backlink alırken site kategorilerinin aynı veya çok yakın olması önemli olsa da alanında gerçek manada otoriter olmuş farklı alandaki bir web sitesinden alınacak backlinkin etkisi büyük olacaktır.

Bir backlinki kaliteli kılan özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Link veren sitenin otoritesinin yüksek olması
 • Bağlantının organik yollarla sağlanmış olması
 • Bağlantı sağlayan sitenin rağbet gören hitli bir site olması
 • Bağlantı sağlayan sitenin yaşlı ve güncel bir web sayfası olması
 • Bağlantıdan siteye hit sağlaması
 • Link veren sitenin içeriğinin hedef site ile benzerlik göstermesi
 • Kaynak sitenin spam score’unun düşük olması
 • Kaynak siteden çok fazla link sağlanmamış olması
 • Verilen köprünün arama motorlarında indeks alması
 • Sağlanan backlinkin uzun süre yayında kalmaya devam etmesi

Yukarıdaki kriterlerden alacağınızın bağlantının ne kadar kaliteli olduğuna dair en önemli veriler olmakla birlikte SEO çalışması yapan her webmasterın kendinize özel kriterleri de bulunmaktadır.

backlink nasıl bulunur
Backlink nasıl bulunur?

Yüksek Kaliteli Backlink Nasıl Alınır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

En faydalı bağlantı doğal yollarla sağlanan köprülerdir fakat ne yazık ki bir hizmet almak için, genellikle ücret ödenmesi gerekmektedir. Aşağıdaki özellikleri taşıyan bir backlink alabileceğiniz uygun platformlardan, ücretli veya ücretsiz olarak sitenize link alabilirsiniz. Burada önemli olan link verecek sitenin, bu şartları sağlıyor olmasıdır.

Rakip Siteler

Yani sizin web sitenizin kategorisinde yayın yapan web sitelerinden alacağınız linkler, diğer yerlerden alınacak linklere nazaran kat ve kat daha fazla etki gösterecektir. Özellikle bu sitenin sık güncellenen, kategorisinde bilindik bir site olmasının sitenize yaşatacağı doping etkisini başka bir şekilde sağlamak pek mümkün olmayacaktır.

Otoriter Siteler

Kaliteli backlink almak için nelere dikkat edilmeli? Sorusunun bir cevabı da link alınacak sitenin, alanında otoriter olmasıdır. Genel bir blog veya bir haber sitesinden backlink alımı yapabilirsiniz. Ancak bu sitenin gerçek manada otoriter olması durumunda, sitenizden farklı bir alanda yayın yapan yerlerden de illegal olmadığı sürece alınan linklerin etkisi fazla olacaktır.

Özgün ve Güncel Siteler

Mümkün mertebe listemizde yer alan diğer özellikleri de barındırması koşuluyla, özgün içeriklerle mümkün olduğunca çok sık güncellenen sitelerden backlink almak önemlidir. Çünkü Google’ın web sitelerinde aradığı iki önemli özellik, güncellik ve özgünlüktür.

Sınırlı Link Veren Siteler

Backlink alanının tamamen ticarete dönüşmüş olması, bu linklerin verildiği birçok siteyi adeta link çöplüğüne dönüştürmüştür. Bu nedenle verilen sonraki linklerin etkisi, bir hayli düşmektedir. Sıklıkla link veren, link çöplüğüne dönmüş sitelerden backlink almak yerine, bu konuda daha fazla hassasiyet gösterilen sitelerden link almak daha faydalıdır.

Yüksek Kaliteli Backlink Nasıl Bulunur?

Backlinkin temel mantığı sitenizi faydalı bulan kişilerin sayfanıza bağlantı vererek sizi önermesidir. Ne yazık ki doğal yollarla bunu sağlamak her zaman mümkün olmayabilir. Backlink altyapınızı oluştururken hem ücretsiz hem de ücretli seçenekleri göz önünde bulundurmanız faydalıdır.

Alanında otoriter ve link çıkışına izin veren siteler, ücretsiz olarak kaliteli backlink bulabilmek için hedefinizde olmalıdır. Bir yandan bu sitelere katkı sağlarken, diğer yandan sitenize link çıkabilirsiniz.

WikiPedia üzerinden silinmeyecek doğru bilgiler ile içerik katkısında bulunurken alacağınız link, düşük profilli sitelerden alınacak linklere göre oldukça faydalıdır. Alanında otoriter sitelerde yapacağınız yorumlarda katkı sağlayacak olsa da misafir yazarlık imkânı sunan sitelerden de link alınması mümkündür.

Otoriter sitelerde oluşturduğunuz profillere de sitenizin adresini eklemeniz faydalıdır.

Bu içeriğimizi yararlı bulduysanız 6 en iyi WordPress SEO eklentisi yazımızı da okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap